salt:hasText
| - Farmakoterapeutická skupina: Choleretika.
Kód ATC klasifikace: A05AX
Fenipentol (1-fenylpentanol) je syntetické choleretikum ze skupiny α-alkylbenzylalkoholů. Byl připraven strukturální modifikací p -tolylmethylkarbinolu, jenž byl izolován z oddenku kurkumy ( Curcuma longa , synonymum Curcuma domestica ) a původně pokládán za obsahovou látku kurkumy (později vyšlo najevo, že je to artefakt vznikající při zpracování drogy).
U pokusných zvířat fenipentol zvyšuje vylučování žluče (jak co do objemu, tak co do zvýšené sekrece žlučových kyselin, bilirubinu a kyseliny glukuronové).
V otevřených studiích u lidí trpících funkčními cholecystopatiemi, chronickou cholecystitidou, chronickou cholelitiázou, dyskinezemi biliárního traktu, postcholecystektomickým a posthepatitickým syndromem fenipentol zlepšil subjektivní příznaky (např. bolesti a pocity tlaku v pravém podžebří, tlak v epigastriu, eruktace, meteorismus a flatulenci, průjmy, nechutenství, nesnášenlivost tučných či masitých jídel) a snížil spotřebu spasmolytik.
Zaslepené kontrolované klinické studie s fenipentolem nebyly provedeny, účinnost tobolek Febichol v terapii dyspeptických obtíží při chronických onemocněních hepatobiliárního traktu je však ověřena jejich dlouholetým léčebným používáním (jež bylo zahájeno v letech 1962-1964).
U psů (po intraduodenálním podání dávek 25, 50 a 100 mg/kg) fenipentol zvýšil plasmatickou koncentraci sekretinu a pankreatickou sekreci bikarbonátu, ale neovlivnil plasmatickou koncentraci gastrinu ani pankreatickou sekreci proteinů. Podobně u lidí (po intrajejunálním podání 30 ml 2% roztoku během 30 minut) fenipentol zvýšil plasmatickou koncentraci sekretinu a pankreatickou sekreci bikarbonátu, ale neovlivnil pankreatickou sekreci proteinů.
Ve studiích na zvířatech bylo prokázáno, že fenipentol nemá systémové farmakologické účinky, s výjimkou nevyjasněného, na velikosti dávky nezávislého snížení pohybové aktivity u myší. U myší fenipentol neměl myorelaxační, analgetické ani antikonvulzivní účinky, u potkanů neovlivnil žaludeční sekreci, systolický krevní tlak, srdeční frekvenci ani sekreci nebo pH moče. U myší fenipentol v dávkách 30 a 100 mg/kg neovlivnil intestinální propulzi, v nejvyšší testované dávce (300 mg/kg) mírně zvýšil intestinální propulzi.
(cs)
|