salt:hasText
| - Přípravek Fluimucil 10% roztok je expektorans, mukolytikum, ATC kód R05CB01.
Acetylcystein působí mukolyticky, výrazně snižuje vazkost hlenového a hlenohnisavého sekretu tím, že depolymerizuje mukoproteinové komplexy a nukleové kyseliny, které zvyšují viskozitu hlenové i hnisavé složky sputa a dalších sekretů.
Acetylcystein mimoto má antioxidační účinky, protože obsahuje volnou nukleofilní thiolovou skupinu (-SH), která má schopnost přímo reagovat s elektrofilní skupinou oxidačních radikálů. Recentně bylo zjištěno, že acetylcystein ochraňuje alfa-antitrypsin (enzym inhibující elestázu) před inaktivací kyselinou chlornou (HOCl) - mohutným oxidačním činidlem produkovaným působením enzymu myeloperoxidázy z aktivovaných fagocytů.
Přípravek Fluimucil 10% roztok je tak obzvlášť vhodný pro terapii akutních a chronických onemocnění dýchacího systému, charakterizovaných hustou vazkou a mukopurulentní sekrecí.
Díky své molekulární struktuře acetylcystein snadno proniká buněčnými membránami. V buňce se deacetyluje na L-cystein, aminokyselinu nutnou pro syntézu glutathionu (GSH).
GSH je vysoce reaktivní tripeptid, který se vyskytuje v různých živočišných tkáních a je nezbytný pro udržení životních funkcí buňky i její morfologické integrity, protože představuje nejvýznamnější ochranný intracelulární mechanismus ochraňující proti volným oxidačním radikálům, ať již exogenním nebo endogenním, i proti četným cytotoxickým látkám.
Acetylcholin má prvořadý význam při udržování přiměřených hladin GSH, a tak přispívá k ochraně buněk před škodlivinami; postupná deplece GSH naopak umožňuje cytotoxické působení těchto škodlivin, jak je tomu např. při otravě paracetamolem.
Na základě tohoto mechanismu účinku je acetylcystein indikován také jako specifické antidotum při otravě paracetamolem, v průběhu terapie cyklofosfamidem a při hemoragické cystitidě
(v tomto případě dodává SH-skupiny nutné k inaktivaci akroleinu, toxického metabolitu poškozujícího sliznice močových cest; acetylcystein sám přitom neinterferuje s působením chemoterapeutik).
(cs)
|