salt:hasText
| - Těhotenství
Velké množství údajů na základě kohortových studií ukazuje, že expozice k benzodiazepinům v prvním trimestru těhotenství nesouvisí se zvýšením rizika velkých malformací. Některé časné epidemiologické studie případů-kontrol však nalezly zvýšené riziko orálních rozštěpů. Údaje naznačují, že riziko narození dítěte s rozštěpem rtu poté, co matka užívala benzodiazepiny je menší než 2/1 000 v porovnání s očekávaným poměrem takových defektů přibližně 1/1 000 u běžné populace.
Léčba benzodiazepiny ve vysokých dávkách během druhého a/nebo třetího trimestru těhotenství, odhalila snížení aktivních pohybů plodu a klísavost srdečního rytmu plodu.
Když má být léčba z medicínských důvodů podávána během posledního trimestru těhotenství, i když jen v nízkých dávkách, může se vyskytnout floppy infant syndrom, jako je axiální hypotonie, poruchy sání vedoucí k malému přibývání hmotnosti. Příznaky jsou reverzibilní, ale mohou trvat od 1 do 3 týdnů, podle biologického poločasu přípravku. Ve vysokých dávkách se může u novorozenců vyskytnout respirační deprese nebo apnoe a hypotermie. Navíc může být několik dnů po porodu pozorován novorozenecký syndrom z vysazení s hyperexcitabilitou, agitovaností a třesem, i když se neobjeví floppy infant syndrom. Objevení se syndromů z vysazení po porodu závisí na biologickém poločasu látky.
Jestliže jsou tyto údaje vzaty v úvahu, může být užití alprazolamu během těhotenství zváženo, za předpokladu, že budou přísně respektovány terapeutické indikace a dávkování.
Jestliže je léčba alprazolamem během posledního trimestru těhotenství nezbytná, je třeba se vyhnout vysokým dávkám a u novorozenců je třeba monitorovat symptomy z vysazení a/nebo floppy infant syndrom.
Kojení
Alprazolam je v malém množství vylučován do mateřského mléka. Alprazolam však během kojení není doporučován.
(cs)
|