salt:hasText
| - Laktátová acidóza
Laktátová acidóza je vzácná, nicméně závažná, metabolická komplikace (s vysokou úmrtností, není-li okamžitě zahájena příslušná léčba), která se může objevit v důsledku kumulace metforminu. Zaznamenané případy laktátové acidózy, hlášené u pacientů léčených metforminem, se vyskytovaly především u diabetiků s významným selháváním ledvin. Incidence výskytu laktátové acidózy se může a má být snížena posouzením dalších souvisejících rizikových faktorů, jako je nedostatečná kontrola diabetu, ketóza, dlouhodobější hladovění, nadměrná konzumace alkoholu, jaterní nedostatečnost a jakýkoliv stav související s hypoxií.
Diagnóza
Riziko laktátové acidózy se musí zvážit v případě nespecifických příznaků, jako jsou svalové křeče se zažívacími potížemi jako bolest břicha a těžká astenie.
Laktátová acidóza je charakterizována acidotickou dušností, bolestí břicha a hypotermií s následným kómatem. Mezi laboratorní diagnostické známky patří snížená hodnota pH, plazmatické hodnoty laktátu nad 5 mmol/l a zvýšený aniontový deficit a zvýšený poměr laktát/ pyruvát. V případě podezření na metabolickou acidózu se metformin musí vysadit a pacient musí být neprodleně hospitalizován (viz bod 4.9).
Renální funkce:
Protože se metformin vylučuje ledvinami, je nutné před zahájením léčby a dále v níže uvedených intervalech provádět stanovení clearance kreatininu (může být vypočtena z hladin sérového kreatininu podle Cockcrofta a Gaulta):
alespoň jednou ročně u pacientů s normální funkcí ledvin,
alespoň dvakrát až čtyřikrát ročně u pacientů, u kterých dosahuje clearance kreatininu dolního limitu normálních hodnot a u starších pacientů.
Snížení funkce ledvin je u starších osob časté a bývá asymptomatické. Zvláštní pozornost se musí věnovat situacím, kdy může dojít ke zhoršení renální funkce, např. při zahajování léčby antihypertensivy nebo diuretiky či zahájení léčby nesteroidními protizánětlivými přípravky.
Podávání jodovaných kontrastních látek
Protože intravaskulární podávání jodovaných kontrastních látek při radiologických vyšetřeních může vést k selhání ledvin, musí se podávání metforminu před vyšetřením nebo v jeho průběhu přerušit. Další léčba se smí zahájit až za 48 hodin, a to pouze po opětovném vyšetření renálních funkcí a ověření jejich normální funkce (viz bod 4.5).
Chirurgický zákrok
Metformin se musí vysadit 48 hodin před plánovanou operací, která se bude provádět pod celkovou, spinální nebo peridurální anestézií. Léčbu lze opět zahájit až 48 hodin po operaci nebo po zahájení perorální výživy, a to pouze po potvrzení návratu k normální funkci ledvin.
Další opatření
Všichni pacienti musí pokračovat v dietě s pravidelným denním rozložením příjmu cukrů. Pacienti s nadváhou mají pokračovat v dietě s omezeným přísunem energie.
Obvyklé laboratorní testy zaměřené na monitorování diabetes mají být prováděny pravidelně.
Metformin sám o sobě nezpůsobuje hypoglykemii, je však třeba dbát opatrnosti při podávání v kombinaci s inzulínem nebo jinými perorálními antidiabetiky (např. s deriváty sulfonylmočoviny nebo meglitinidy).
Děti a dospívající
Před zahájením léčby metforminem musí být potvrzena diagnóza diabetes mellitus 2. typu.
V kontrolovaných klinických studiích trvajících 1 rok nebyly zjištěny žádné účinky metforminu na růst a dospívání, dlouhodobější údaje týkající se těchto ukazatelů však nejsou k dispozici. Proto se v této souvislosti doporučuje pečlivé monitorování léčby metforminem u dětí, a to zvláště v předpubertálním věku.
Děti ve věku od 10 do 12 let
V kontrolovaných klinických studiích u dětí a dospívajících bylo sledováno pouze 15 subjektů ve věku mezi 10 a 12 lety. Účinnost a bezpečnost metforminu u těchto dětí se sice nelišily od účinnosti a bezpečnosti u starších dětí a dospívajících, avšak při předepisování přípravku dětem ve věku mezi 10 a 12 lety se doporučuje zvláštní opatrnost.
(cs)
|