salt:hasText
| - Farmakoterapeutická skupina: oftalmologika, antiglaukomatika, beta-blokátory
ATC kód: S01ED01
Timolol je neselektivní beta-sympatolytikum bez vlastních sympatomimetických účinků anebo lokálně anestetických vlastností (stabilizujících membrány).
Timolol blokuje adrenergní beta1-receptory, přednostně lokalizované v myokardu, i beta2-receptory, lokalizované např. v bronších.
Timolol snižuje stimulační účinky katecholaminů na srdce. Následkem toho se zpomaluje atrioventrikulární převod a snižuje se tepová frekvence a tepový objem. Blokáda beta-receptorů v bronších a bronchiolech zvyšuje pro převahu parasympatiku rezistenci v dýchacích cestách
Účinky na oko
Oční kapky obsahující timolol snižují jak normální, tak i zvýšený nitrooční tlak.
Přesný mechanismus, jímž timolol snižuje nitrooční tlak, dosud není znám.
Fluorofotometrická studie i tomografické vyšetření však naznačují, že účinek je primárně způsoben snížením tvorby humor aquaeus.
V malém počtu studií bylo zjištěno i mírné zlepšení odtoku humor aquaeus.
Vcelku nastupuje účinek timololu rychle - přibližně za 20 minut po lokálním podání do spojivkového vaku. Maximální snížení nitroočního tlaku je dosaženo za jednu až dvě hodiny.
Zřetelné snížení nitroočního tlaku po očních kapkách s timololem v koncentraci 0,25% nebo 0,5% se udrží až 24 hodiny.
Tak jako po jiných léčivech snižujících nitrooční tlak se u některých pacientů odpověď snižovala i po dlouhodobé terapii timololem. Dlouhodobá studie, v níž byli sledováni 164 pacienti po dobu nejméně tří let ukázala, že když se nitrooční tlaku jednou stabilizoval, významnější další změny již nenastávaly.
Timolol na rozdíl od miotik snižuje nitrooční tlak, aniž významně ovlivní akomodaci nebo šířku zornic. Chybění miotického účinku je obzvlášť výhodné u pacientů s kataraktou. Při přechodu z léčby miotiky na timolol může být po odeznění miózy nutné korigovat refrakci.
(cs)
|