salt:hasText
| - Existuje riziko otravy, zejména u starších osob, u mladých dospívajících, u pacientů s onemocněním jater, v případech chronického alkoholismu, u pacientů s dlouhodobou podvýživou. Předávkování může být smrtelné.
Symptomy se zpravidla objeví během prvních 24 hodin a zahrnují: nevolnost, zvracení, nechutenství, pobledlost a bolest břicha. V případě předávkování paracetamolem jsou nutná okamžitá mimořádná opatření, i když se neobjevují žádné příznaky.
Předávkování 10g nebo větším množstvím paracetamolu u dospělých 150 mg/kg tělesné hmotnosti způsobuje nekrózu jaterních buněk, může vyvolat úplnou nebo nezvratnou nekrózu, což vede k hepatocelulární insuficienci, metabolické acidóze a encefalopatii, což může vést ke kómatu a ke smrti. Současně je pozorována zvýšena hladina hepatických transamináz (AST,ALT), laktátdehydrogenázy a bilirubinu společně se zvýšenou hladinou protrombinu, což se může objevit 12-48 hodin po podání.
Nouzový postup:
Okamžitý převoz do nemocnice
Odběr krve pro stanovení počáteční plazmatické koncentrace paracetamolu.
Co nejrychlejší intravenózní podání protilátky N-acetylcysteinu nebo do 8 hodin od předávkování.
Pokud dávka Paracetamolu překročí 12 g nebo 150 mg/kg by mělo být použito aktivní uhlí a mělo by být podáno do 1 hodiny od předávkování.
Účinné je i perorální podání metioninu za předpokladu že se tak stane do 10-12 hodin od předávkování.
Měla by být zahájena symptomatická léčba.
V případě vážné otravy lze použít hemodialýzu nebo hemoperfúzi.
(cs)
|