salt:hasText
| - Příznaky předávkování
Nežádoucí toxické účinky methotrexatu postihují zejména krvetvorbu a zažívací ústrojí.
K příznakům patří leukopenie, trombocytopenie, anémie, pancytopenie, neutropenie, dřeňový útlum, mukozitida, stomatitida, orální ulcerace, nauzea, zvracení, gastrointestinální ulcerace a krvácení ze zažívacího ústrojí. U některých pacientů se neprojeví žádné příznaky předávkování.
Byly hlášeny případy úmrtí na sepsi, septický šok, renální selhání a aplastickou anémii.
Léčba předávkování
Specifickým antidotem je kalcium-folinát, který neutralizuje nežádoucí toxické účinky methotrexatu.
V případě náhodného předávkování musí být do 1 hodiny intravenózně nebo intramuskulárně podán kalcium-folinát v dávce stejné nebo vyšší, než byla dávka nesprávně podaného methotrexatu, a v této dávce je třeba pokračovat, dokud sérové hladiny methotrexatu neklesnou pod 10-7 mol/l.
V případě mohutného předávkování může být nezbytná hydratace a alkalizace moči, aby nedošlo k precipitaci methotrexatu a/nebo jeho metabolitů v renálních tubulech. Eliminaci methotrexatu nepodporuje hemodialýza ani peritoneální dialýza. Efektivní eliminace methotrexatu byla popsána při akutní intermitentní dialýze s high-flux dialyzační membránou.
U nemocných s revmatoidní artritidou, polyartikulární juvenilní idiopatickou artritidou, psoriatickou artritidou nebo s psoriasis vulgaris může podání kyseliny listové nebo folinové snížit toxicitu methotrexatu (gastrointestinální příznaky, záněty ústní sliznice, padání vlasů a elevaci jaterních enzymů), viz bod 4.5. Před podáním kyseliny listové se doporučuje vyšetřit hladinu vitaminu B12, protože kyselina listová může zejména u lidí starších 50 let maskovat přítomnost deficience vitaminu B12.
(cs)
|