salt:hasText
| - - Absorpce
Jodid(131I) sodný je rychle absorbován z horní části gastrointestinálního traktu (90 % během 60 minut).
- Distribuce
Farmakokinetika jodidu (123I) sodného je shodná s kinetikou stabilního jodidu.
Po vstupu do krevního řečiště (normální koncentrace 0,1 – 0,5 μg/dl) je distribuován v extrathyreoidálním kompartmentu (40μg pro pacienta s tělesnou hmotností 70 kg), kde je přítomen také jód uvolněný rozkladem tyreoidálních hormonů. Hlavní eliminační cestou z krevního oběhu je vychytávání štítnou žlázou a vylučování ledvinami.
Jodid je také vzhledem k vylučování akumulován v ledvinách, kde je asi 73% přefiltrovaného množství resorbováno v tubulech.
Malé množství jodidu je vychytáno slinnými žlázami, gastrickou mukózou, mateřským mlékem, placentou a choroidálním plexem.
Štítná žláza odstraní téměř 20% jodidu z krve při prvním průtoku.
Za normálních okolností je clearence jodidu ve štítné žláze 5-50 ml/min, tato hodnota roste na 100 ml/min při nedostatku jódu. Při nadbytku jódu hodnota klesá na 2-5 ml/min.
Akumulovaný jód je ve štítné žláze inkorporován do organických sloučenin, ze kterých vznikají hormony štítné žlázy. Dále je jód uvolňován intrathyreoidálně z jodovaných aminokyselin nevyužitých při syntéze hormonů. Hladina jódu ve štítné žláze je poměrně vysoká (10 mg) a má pomalou obměnu.
- Exkrece
Po aplikaci jodidu (131I) sodného má asi 40% aplikované aktivity efektivní poločas 0,43 dne a 60% má poločas 7,61 dne.
Vylučování močí je asi 37-75%, stolicí asi 10% a vylučování potem je v rámci 24 hodin téměř zanedbatelné.
(cs)
|