salt:hasText
| - 4.2.1 Diagnostické aplikace
Doporučené dávky pro perorální aplikaci jsou pro dospělého pacienta následující:
Dávka pro určování kinetiky radiojódu před provedením terapie a pro scintigrafii štítné žlázy ve výjimečných případech: 0,2 - 3,7 MBq
Vyšetřování zbytků štítné žlázy a metastáz akumulujících jód: 37 – 400 MBq.
Dávkování u dětí má být určeno jako podíl dávky pro dospělé. V následující tabulce je určen podíl dávky pro dospělé v závislosti na věku:
1 rok: 0,17 10 let: 0,51
5 let: 0,30 15 let: 0,94
Při diagnostické aplikaci se provádí zobrazení za 4 hodiny po aplikaci a znovu za 18 – 24 hodin.
4.2.2 Terapeutická aplikace:
Doporučené dávky mají pouze orientační character. Aktivitu pro aplikaci je třeba určit na základě klinického posouzení. Plný účinek terapie je možné očekávat až za několik měsíců po aplikaci.
Benigní onemocnění štítné žlázy:
Aktivita se pohybuje v rozmezí 0,2 – 1,2 GBq, u rozsáhlých hyperthyreóz až 5 GBq. Individuální výpočet activity k terapii zahrnuje hmotnost žlázy/strumy/adenoma, maximální akumulaci, efektivní poločas a požadovanou absorbovanou dávku v závislosti na diagnose. Pro výpočet je používán následující vzorec:
A (GBq Na131I) = hmotnost žlázy/strumy/ adenoma (g) x absorbovaná dávka (Gy)
44,6 x efektivní poločas (dny) x maximální akumulace (%)
Doporučené hodnoty absorobované dávky pro cílovou oblast:
Dekompenzovaný autonomní adenoma 300 - 400 Gy
Euthyreoidní struma 150 Gy
Hyperthyreoidní struma (disperzní autonomní
kompenzovaný adenoma a autoimunní hyperthyreóza) 150 Gy
Autoimunní hyperthyreóza (Basedowova choroba)
bez projevů strumy 60 - 100 Gy
Výše uvedené absorbované dávky v případě autoimunní hyperthyreózy, disperzního adenoma, prosté strumy a kompenzovaných adenomů se vztahují k celkové hmotnosti žlázy nebo strumy. V případě dekompenzovaného adenoma se hodnoty vztahují ke hmotnosti adenomu.
U kompenzovaného adenoma se obvykle potřebná ochrana paranodulární tkáně její předchozí supresí thyreoidálními hormony. Tím se před provedením terapie radiojódem převede kompenzovaný adenoma na dekompenzovaný.
Maligní onemocnění štítné žlázy:
Primární terapie:
Eliminace malých zbytků štítné žlázy akumulujících jód po provedení chirurgické thyreoidektomie: 1,85 - 3,7 GBq. Aktivita odpovídá velikosti tkáně a je nepřímo závislá na schopnosti akumulace (absorbovaná dávka pro cílový orgán ( 1000 Gy)
Pro minimalizaci možnosti vzniku sialadenitidy se doporučuje provádět stimulaci sekrece slin po dobu několika dnů (např. pitím malého množství mírně kyselého džusu v pravidelných intervalech).
Jodid (131I) sodný bývá aplikován perorálně, kdy je pacient vyzván k vypití roztoku slánkou. Aplikace i.v. injekcí je výhodná u pacientů s obtížemi při polykání tekutin nebo tobolek.
Perorální aplikace roztoku jodidu(131I) sodného
Je-li potřebné zvýšení objemu roztoku k aplikaci, je možné roztok jodidu(131I) sodného naředit vodou pro injekce nebo 0,9% roztokem chloridu sodného.
Nesmí být použity roztoky s pH nižším než 7,0, jinak hrozí riziko uvolňování jódu.
(cs)
|