salt:hasText
| - Farmakoterapeutická skupina: agonisté dopaminu
ATC kód: N04BC04.
Ropinirol je neergolinový D2/D3 agonista dopaminu, který stimuluje dopaminové receptory ve striatu.
Parkinsonova choroba
Parkinsonova choroba je charakterizována jako nedostatek dopaminu ve strigrálním striatálním systému.
Ropinirol zmírňuje projevy nedostatku dopaminu stimulací dopaminových receptorů ve striatu.
Ropinirol působí v hypothalamu a hypofýze, kde inhibuje sekreci prolaktinu.
Syndrom neklidných nohou
Přípravek Ropinirol Actavis se má předepisovat jen pacientům se středně těžkým až těžkým idiopatickým syndromem neklidných nohou.
Typickým středně těžkým až těžkým idiopatickým syndromem neklidných nohou se míní stav, kdy pacienti trpí insomnií nebo těžkým neklidem končetin.
Ve čtyřech 12týdenních studiích zabývajících se účinností byli pacienti se syndromem neklidných nohou randomizováni na skupinu užívající ropinirol nebo placebo a byly porovnány účinky podle skóre IRLS škály ve 12. týdnu s údaji na začátku studie.
Průměrná dávka ropinirolu u pacientů se středně těžkými až těžkými projevy nemoci byla 2,0 mg/den. Upravený rozdíl mezi léčbami v kombinované analýze údajů získaných v těchto čtyřech 12týdenních studiích od pacientů se středně těžkým až těžkým syndromem neklidných nohou ve změně IRLS skóre (mezi 12. týdnem a vstupem do studie) podle LOCF (Last Observation Carried Forvard, poslední provedené sledování) v ITT (Intention To Treat, záměr léčit) populaci byl -4,0 bodu (95% CI -5,6, -2,4; p <0,0001, výchozí hodnoty a body IRLS škály podle LOCF ve 12. týdnu: ropinirol 28,4 a 13,5; placebo 28,2 a 17,4).
Ve 12týdenní placebem kontrolované polysomnografické studii prováděné u pacientů trpících syndromem neklidných nohou byl studován účinek léčby ropinirolem na pravidelné pohyby nohou ve spánku. V porovnání mezi vstupem do studie a 12. týdnem byl mezi ropinirolem a placebem pozorován statisticky významný rozdíl ve výskytu pravidelných pohybů nohou ve spánku.
I když nejsou k dispozici dostatečné údaje, které by adekvátně prokázaly dlouhodobou účinnost ropinirolu u syndromu neklidných nohou (viz bod 4.2), ve studii trvající 36 týdnů se u pacientů, kteří pokračovali v léčbě ropinirolem prokázala významně nižší míra relapsu ve srovnání s pacienty užívajícími placebo (33 % oproti 58 %, p = 0,0156).
Z kombinované analýzy dat získaných v těchto čtyřech 12týdenních placebem kontrolovaných studiích u pacientů se středně těžkým až těžkým syndromem neklidných nohou vyplynulo, že pacienti léčení ropinirolem pozorovali významné zlepšení stavu oproti pacientům léčených placebem v parametrech tzv. Medical Outcome Study Sleep Scale (skóre v rozsahu 0 - 100 s výjimkou délky spánku). Upravené rozdíly mezi léčbou ropinirolem a placem byly: poruchy spánku (-15,2, 95% CI -19,37, -10,94; p <0,0001), délka spánku (0,7 hodin, 95% CI 0,49; 0,94); p <0,0001), dostatečnost spánku (18,6; 95% CI 13,77, 23,45; p <0,0001) a somnolence v průběhu dne (-7,5, 95% CI -10,86, -4,23; p <0,0001).
Po přerušení léčby ropinirolem nelze vyloučit, že dojde k opětnému navození symptomů (tzv. rebound fenomén). I když bylo v klinických studiích průměrné celkové skóre IRLS 7 až 10 dní po přerušení léčby u pacientů s ropinirolem větší než u pacientů užívajících placebo, závažnost symptomů po přerušení léčby u pacientů užívajících ropinirol obecně nepřekročila hodnoty zjištěné před vstupem do studie.
V klinických studiích byla většina pacientů bělošského původu.
(cs)
|