salt:hasText
| - NASONEX nosní sprej by měl být používán s opatrností u pacientů s aktivní nebo neaktivní tuberkulózou respiračního traktu nebo s neléčenou mykotickou, bakteriální nebo systémovou virovou infekcí nebo oční infekcí virem herpes simplex.
Ani po 12ti měsíční léčbě přípravkem NASONEX nosní sprej nebyly pozorovány žádné známky atrofie nosní sliznice; mometason-furoát také působí regresi stavu nosní sliznice směrem k normálnímu histologickému fenotypu. Podobně jako při jakékoli jiné dlouhodobé léčbě by i u pacientů léčených přípravkem NASONEX nosní sprej po dobu několika měsíců nebo déle měla být prováděna pravidelná vyšetření, zaměřená na možné změny nosní sliznice. Pokud se objeví lokalizovaná mykotická infekce v oblasti nosu nebo faryngu, může být nutné přerušení léčby přípravkem NASONEX nosní sprej nebo přidání vhodné léčby. Přetrvávající nasofaryngeální podráždění může být indikací pro přerušení léčby přípravkem NASONEX nosní sprej.
Ačkoli u většiny pacientů NASONEX kontroluje nosní symptomy, současné užívání vhodné doplňkové léčby může poskytnout dodatečné zmírnění ostatních symptomů, obzvláště očních symptomů.
Při dlouhodobém podávání přípravku NASONEX nosní sprej nebyla prokázána suprese osy hypotalamus-hypofýza-nadledviny. Nicméně pacienti převádění z dlouhodobé léčby systémově působícími kortikosteroidy na přípravek NASONEX nosní sprej vyžadují pozorné sledování. Přerušení léčby systémovými kortikosteroidy může u těchto nemocných vést k dočasným projevům nedostatečnosti nadledvin přetrvávajícím až několik měsíců, do plné obnovy funkce osy hypotalamus-hypofýza-nadledviny. Pokud se u těchto nemocných známky a příznaky nedostatečnosti nadledvin objeví, je nutno podávání systémových kortikosteroidů obnovit a zahájit též další potřebnou léčbu a provést nutná opatření.
V průběhu převádění z léčby systémovými kortikosteroidy na přípravek NASONEX nosní sprej se mohou u některých pacientů projevit vedle ústupu nosních symptomů i nežádoucí příznaky provázející přerušení léčby systémově působícími kortikosteroidy (např. bolesti kloubů a/nebo svalů, malátnost a zpočátku i deprese). V těchto případech je nutno pacienty povzbudit k pokračování v léčbě přípravkem NASONEX nosní sprej. Při tomto přechodu se také mohou projevit některé další alergické stavy, jako je alergická konjunktivitida a ekzém, které byly předchozí léčbou systémově působícími kortikosteroidy potlačeny.
Bezpečnost a účinnost přípravku NASONEX nebyla studována při užití v léčbě jednostranných polypů, polypů spojených s cystickou fibrózou nebo polypů, které úplně uzavírají nosní dutiny.
Je třeba dále zhodnotit jednostranné polypy, které jsou neobvyklé nebo se objevují nepravidelně, zvláště když jsou vředovité nebo krvácejí.
Pacienti léčení kortikosteroidy jsou potenciálně imunosuprimováni, a je proto třeba je upozornit, aby se chránili před možností nákazy určitými infekčními chorobami (jako jsou plané neštovice a spalničky) a o důležitosti toho, aby v případě eventuelní nákazy okamžitě navštívili lékaře.
Velmi vzácně byly po intranazální aplikaci kortikosteroidů uváděny případy perforace nosního septa nebo zvýšeného nitroočního tlaku.
Bezpečnost a účinnost přípravku NASONEX nosní sprej při léčbě nosní polypózy u dětí a mladistvých do 18 let nebyla studována.
Systémové účinky nazálních kortikosteroidů se mohou projevit hlavně při užívání vysokých dávek, předepsaných na delší dobu. Výskyt těchto účinků je mnohem méně pravděpodobný než u perorálních kortikosteroidů a tyto účinky se mohou u jednotlivých pacientů i různých přípravků s kortikosteroidy lišit. Možné systémové účinky mohou zahrnovat Cushingův syndrom, Cushingoidní rysy, supresi nadledvin, retardaci růstu u dětí a mladistvých, kataraktu, glaukom a vzácněji psychologické a behaviorální účinky, včetně psychomotorické hyperaktivity, spánkových poruch, úzkosti, deprese nebo agresivity (především u dětí).
Doporučuje se pravidelně sledovat výšku dětí, které užívají dlouhodobě nazální kortikosteroidy. Jestliže je růst zpomalený, je třeba revidovat léčbu pomocí redukce dávek nazálních kortikosteroidů a je-li to možné, ponechat nejnižší dávku, která účinně kontroluje symptomy. Navíc je třeba uvážit vyšetření pacienta u pediatra, specialisty.
Léčba vyššími dávkami než jsou doporučené dávky může vést ke klinicky významné adrenální supresi. Je-li prokázáno, že byly užívány vyšší dávky než doporučené, je třeba uvážit krytí doplňkovými systémovými kortikosteroidy během období stresu nebo zvoleného chirurgického zákroku.
(cs)
|