salt:hasText
| - Jestliže jsou inhibitory xanthinoxidázy, jako je allopurinol a azathioprin, podávány současně, je nutno dávky azathioprinu redukovat na 25 % původních dávek, jelikož allopurinol snižuje míru katabolizmu azathioprinu (viz bod 4.5 Interakce s jinými léčivými přípravky a jiné formy interakce).
Pacienti s TPMT deficitem
Pacienti s dědičně nízkou nebo žádnou aktivitou thiopurinmethyltransferázy (TPMT) mají vyšší riziko vzniku závažné toxicity azathioprinem v obvyklých dávkách a většinou vyžadují podstatné snížení dávek. Optimální počáteční dávka pro pacienty s homozygotním deficitem nebyla dosud stanovena (viz bod 4.4 Zvláštní upozornění a opatření pro použití: Sledování a bod 5.2 Farmakokinetické vlastnosti).
Většina pacientů s heterozygotním deficitem TPMT může snášet doporučené dávky azathioprinu, avšak někteří mohou potřebovat snížení dávek. K dispozici jsou genotypové a fenotypové testy TPMT (viz bod 4.4 Zvláštní upozornění a opatření pro použití: Sledování a bod 5.2 Farmakokinetické vlastnosti).
Látky blokující neuromuskulární přenos
Imuran může potencovat účinek neuromuskulární blokády způsobený depolarizujícími látkami, jako je sukcinylcholin (suxamethonium), a snižovat blokádu způsobenou nedepolarizujícími látkami typu tubokurarinu. Intenzita těchto interakcí je značně variabilní.
Vakcíny
Imunosupresivní aktivita azathioprinu by mohla mít za následek atypickou a potencionálně škodlivou odpověď na vakcíny z živých organismů, a proto se podávání žívých vakcín pacientům užívajícím azathioprin nedoporučuje (viz bod 4.4. Zvláštní upozornění a opatření pro použití).
Dá se očekávat snížená odpověď na neživé vakcíny a taková odpověď na hepatitidu B byla pozorována u pacientů léčených kombinací azathioprinu a kortikosteroidů.
Výsledky malé klinické studie ukazují, že standardní léčivé dávky azathioprinu nemají škodlivý vliv na polyvalentní pneumokokovou vakcínu, jak bylo zjištěno na základě průměrné koncentrace specifické anti-kapsulární protilátky.
Účinek současně podávaných léčivých přípravků na azathioprin
Ribavirin
Ribavirin inhibuje enzym inosinmonofosfátdehydrogenázu (IMPDH), což vede k nižší produkci aktivních 6-thioguaninových nukleotidů. Po současném podávání azathioprinu a ribavirinu byla hlášena závažná myelosuprese; proto se jejich současné podávání nedoporučuje (viz bod 4.4. Zvláštní upozornění a opatření pro použití a bod 5.2 Farmakokinetické vlastnosti: Metabolizmus).
Cytostatické/myelosupresivní přípravky (viz bod 4.4. Zvláštní upozornění a opatření pro použití)
Pokud je to možné, nepodávejte současně cytostatické přípravky nebo přípravky s myelosupresivním účinkem, jako je například penicilamin. Existují protichůdná klinická hlášení ohledně interakcí mezi azathioprinem a co-trimoxazolem, které vedou k závažné hematologické abnormalitě.
Byly hlášeny případy naznačující, že hematologické abnormality se mohou vyvinout z důvodu současného podávání azathioprinu a inhibitorů ACE.
Zdá se, že cimetidin a indomethacin mohou mít myelosupresivní účinky, které mohou zesílit při současném podání s azathioprinem.
Allopurinol/ oxipurinol/ thiopurinol
Aktivita xantinoxidázy je inhibována allopurinolem, oxipurinolem a thiopurinolem, což vede ke snížení konverze biologicky aktivní kyseliny 6-thioinosinolové na biologicky neaktivní kyselinu 6-thiomočovou. Pokud je allopurinol, oxipurinol nebo thiopurinol podáván současně s 6-merkaptopurinem (6-MP) či azathioprinem, je nutno dávky 6-MP a azathioprinu redukovat na 25 % původních dávek (viz bod 4.2 Dávkování a způsob podání:Interakce s jinými léčivými přípravky).
Aminosalicyláty
In vitro a in vivo bylo prokázáno, že aminosalicytátové deriváty (např. olsalazin, mesalazin nebo sulfasalazin) inhibují enzym TPMT. Z tohoto důvodu je nutné zvážit nižší dávky azathioprinu, pokud je podáván současně s aminosalicytátovými deriváty (viz také bod 4.4 Zvláštní upozornění a opatření pro použití).
Methotrexát
Methotrexát (20 mg/m2 perorálně) zvyšuje AUC 6-merkaptopurinu o přibližně 31 % a methotrexát (2 nebo 5 g/m2 intravenózně) AUC 6-merkaptopurinu o 69, resp. 93 %. Jestliže je tedy azathioprin podáván současně s vysokou dávkou methotrexátu, měla by být dávka upravena tak, aby udržovala přijatelný počet bílých krvinek.
Účinek azathioprinu na jiné léčivé přípravky
Antikoagulační přípravky
Při současném podání azathioprinu a warfarinu byla hlášena inhibice antikoagulačního účinku warfarinu.
(cs)
|