salt:hasText
| - Po p.o. podání přípravku MONOPRIL 20 mg se fosinopril absorbuje z asi 30 až 40%. Celkový podíl absorbovaného množství není ovlivněn podáním potravy, absorpce se však může zpomalit. Fosinopril se esterázami - především v játrech - hydrolyzuje za vzniku aktivního metabolitu fosinoprilátu. Při jaterní dysfunkci může být tato hydrolýza zpomalena, celkový podíl vzniklé aktivní látky se však nemění. Hladina fosinoprilátu v séru za normálních okolností vrcholí za cca 3 hodiny po podání fosinoprilu, nezávisle od podané dávky fosinoprilu. Po jednorázovém i opakovaném podání jsou Cmax i AUC přímo úměrné dávkám fosinoprilu.
Fosinoprilát se z více než 95% váže na bílkoviny krevní plazmy; vazba na formované krevní elementy je zanedbatelná. Jeho distribuční objem je malý. Fosinoprilát proniká placentární bariérou pokusných zvířat. Fosinopril ani fosinoprilát nepronikají hematoencefalickou bariérou.
Po p.o. podání fosinoprilu je asi 75% v plazmě ve formě aktivního fosinoprilátu, 20 - 30% jako jeho farmakologicky neaktivní glukuronid a 1 - 5% jako farmakologicky aktivní p-hydroxymetabolit fosinoprilátu.
Po i.v. podání se fosinopril eliminuje téměř stejně intenzivně játry i ledvinami. U zdravých osob je celková clearance i.v. podaného fosinoprilátu 26 až 39 ml/min. U hypertoniků s normálními funkcemi jater a ledvin je při opakovaném podávání průměrný biologický poločas fosinoprilátu 11,5 hod, u pacientů se srdečním selháním 14 hod.
Fosinopril se pro svou vysokou vazbu na bílkoviny plazmy nedá odstranit hemodialýzou (při ní je průměrná clearance fosinoprilu pouhá 2% clearance močoviny) ani peritoneální dialýzou (7% clearance močoviny).
U pacientů s poruchami renálních funkcí (clearance kreatininu < 80ml/min./1,73m2) je celková tělesná clearance k fosinoprilátu asi poloviční ve srovnání s clearance pozorovanou u pacientů s normální funkcí ledvin, zatímco absorpce, biologická dostupnost a vazba na bílkoviny není zjevně pozměněna. Clearance fosinoprilátu se znatelně neliší podle stupně renální nedostatečnosti; snížená renální eliminace je kompenzována zvýšenou heaptobiliární eliminací. Mírné zvýšení plazmatických hodnot AUC (méně než dvakrát ve srovnání s normou) bylo pozorováno u pacientů s různými stupni renální nedostatečnosti, včetně terminálního stadia renálního selhání (clearance kreatininu <10ml/min./1,73m2).
U pacientů s jaterní nedostatečností (alkoholová nebo biliární cirhóza) se vznik fosinoprilátu může zpomalit, celkový podíl vzniklé aktivní látky však zůstává nezměněn. Celková tělesná clearance fosinoprilátu může být snížena na polovinu ve srovnání s pacienty s normální funkcí jater.
Farmakokinetické parametry fosinoprilátu u osob starších než 65 let se výrazněji neliší od situace u mladších jedinců.
Omezené farmakokinetické údaje u dětí a dospívajících poskytla farmakokinetická studie s jednotným dávkováním u 19 pacientů s hypertenzí ve věku 6 až 16 let, kteří byl podáván roztok fosinoprilu 0,3 mg/kg.
Je třeba prokázat, zda jsou hodnoty plochy pod křivkou (AUC) a hodnoty maximálních koncentrací (Cmax) fosinoprilátu (aktivní forma fosinoprilu) u dětí od 6 do 16 let srovnatelné s hodnotami u dospělých, kterým byl podáván roztok fosinoprilu 20 mg.
Vrcholový eliminační poločas fosinoprilu byl 11-13 hodin a byl podobný i v ostatních fázích studií.
(cs)
|