salt:hasText
| - K dispozici nemáme žádná experimentální data týkající se akutní nebo subchronické toxicity fluorouracilu při topickém používání. Výsledky ze studií na potkanech, kdy byly dermálně aplikovány dávky mezi 5-50 mg/kg váhy (přibližně 10 000krát vyšší dávka než je běžné dávkování u člověka) ukazují, že určitá na dávce závislá systémová absorpce nastává. Následkem jsou těžké místní reakce a také fatální systémové účinky vyplývající z účinku fluorouracilu jako cytostatika s antimetabolickým působením. Takto vysoké dávky nejsou při doporučeném dávkování přípravku Actikerall nikdy dosaženy.
Teratogenní účinek fluorouracilu lze dovozovat z řady experimentů. Ačkoli riziko mutagenicity u nemocných užívajících fluorouracil nelze přesně stanovit, je potřeba brát možnost mutageního působení v úvahu. Díky velmi malému množství, které se potenciálně absorbuje při zevním používání přípravku Actikerall, je mutagenní působení např. na reprodukční systém velmi nepravděpodobné. Údaje o reprodukční toxicitě fluorouracilu neprokazují žádný vliv látky na plodnost nebo celkovou reprodukční výkonnost. Vzhledem k velmi omezené absorbci při zevním používání, je jakékoliv z výše uvedených nežádoucích působení při použití u člověka velmi nepravděpodobné.
Salicylová kyselina se vyznačuje velmi nízkou akutní toxicitou, ale pokud je podávána ve vyšší koncentraci, může vyvolat kožní reakce. O kyselině salicylové není známo, že by měla jakýkoli mutagenní, genotoxický, karcinogenní nebo teratogenní účinek.
(cs)
|