salt:hasText
| - Klasifikace ATC
Farmakoterapeutická skupina: Glykopeptidová antibiotika
ATC kód: J01XA01
Mechanismus účinku
Vankomycin je glykopeptidové antibiotikum. Vankomycin na mikroby ve stadiu růstu a množení působí baktericidně tím, že inhibuje biosyntézu buněčné stěny. Mimoto porušuje permeabilitu buněčné membrány bakterií a syntézu RNA.
Mechanismus(y) rezistence
Získaná rezistence na glykopeptidy je založena na akvizici různých komplexů Van genů. Van geny byly zřídkakdy nalezeny u Staphylococcus aureus , u něhož změny struktury buněčné stěny vyvolávají „smíšenou“ citlivost, která bývá nejčastěji heterogenní.
Neexistuje zkřížená rezistence mezi vankomycinem a jinými antibiotiky, s výjimkou zkřížené rezistence s ostatními glykopeptidovými antibiotiky, jako např. s teikoplaninem. Sekundární rozvoj rezistence v průběhu léčby se vyskytne vzácně.
V některých zemích lze pozorovat zvyšující se rozvoj rezistence především u enterokoků; obzvlášť alarmující jsou multirezistentní kmeny Enterococcus faecium.
Synergismus
Kombinace vankomycinu s aminoglykosidovými antibiotiky má synergický účinek proti četným
kmenům Staphylococcus aureus, D-strepotokokům (vyjma enterokoků), enterokokům a
streptokokům skupiny Viridans . Kombinace vankomycinu s cefalosporiny má synergický účinek proti některým oxacilin-rezistentním kmenům Staphylococcus epidermidis , a kombinace
vankomycinu s rifampicinem působí synergicky proti Staphylococcus epidermidis a parciálně
synergicky proti některým kmenům Staphylococcus aureus . Protože vankomycin s cefalosporinem se v kombinaci mohou ovlivnit také antagonisticky při působení na některé kmeny Staphylococcus epidermidis a v kombinaci s rifampicinem při působení na některé kmeny Staphylococcus aureus , je užitečné předchozí otestování synergismu.
Je třeba odebrat vzorky mikrobů pro kultivaci, aby se izoloval a identifikoval vyvolávající patogen a aby se určila jeho citlivost na vankomycin.
Kritické hodnoty
Kritická hodnota udávající minimální inhibiční koncentraci (MIC), určená Evropskou komisí pro testování antimikrobiální citlivosti (European Committeee on Antimicrobial Susceptibility Testing, EUCAST) pro Staphylococcus spp. a Streptococcus spp. je:
Citlivé
Rezistentní
Staphylococcus spp
≤ 2 mg/l
> 2 mg/l
Enterococcus spp.
≤ 4 mg/l
> 4 mg/l
Streptococcus spp.
≤ 2 mg/l
> 2 mg/l
Streptococcus pneumoniae
≤ 2 mg/l
> 2 mg/l
Grampozitivní anaeroby
≤ 2 mg/l
≤ 2 mg/l
Nesouvisející s druhem*
≤ 2 mg/l
> 4 mg/l
* Kritické hodnoty nesouvisející s druhem byly stanoveny hlavně na bázi PK/PD dat a jsou nezávislé na distribucích MIC u konkrétních druhů. Jsou určeny k použití pouze u druhů, které nemají uvedené druhově specifické kritické hodnoty, a ne u těch druhů, kde se testování citlivosti nedoporučuje.
Citlivost
Prevalence získané rezistence u vybraného druhu se může lišit podle zeměpisné lokality a času a zejména při léčbě těžkých infekcí je vhodné mít k dispozici lokální informace o rezistenci. V případě potřeby je nutné vyhledat expertní radu, když bude lokální prevalence rezistence taková, že využití látky je problematické přinejmenším u některých typů infekcí.
Vankomycin má úzké spektrum účinku.
Třídy
Běžně citlivé druhy
Grampozitivní aerobní druhy
Bacillus spp.
Enterococcus spp.
Enterococcus faecalis
Listeria spp.
Rhodococcus equi
Staphylococcus spp.
Staphylococcus aureus
Staphylococcus koaguláza negativní
Staphylococcus epidermidis
Streptococcus spp.
Streptococcus pneumoniae
Corynebacterium spp.
Druhy, u nichž může být problémem získaná rezistence
Enterococcus faecium
Streptococcus bovis
Streptococcus viridans
Přirozeně rezistentní
Gramnegativní aerobní druhy
Cocci a bacilli
Chlamydia spp.
Mykobaktérie
Mycoplasma spp.
Rickettsia spp.
Treponema spp.
(cs)
|