salt:hasText
| - Přítomnost zhoubného bujení je třeba vyloučit vhodnou diagnostickou metodou (např. endoskopie nebo biopsie) zejména před zahájením léčby žaludečních vředů, protože léčba ranitidinem může zastřít příznaky spojené s karcinomem žaludku.
Pacienty s peptickými vředy je třeba testovat na přítomnost bakterie H. Pylori. V případě pozitivního nálezu je třeba aplikovat adekvátní režim eradikace.
U pacientů, kteří současně s ranitidinem dostávají nesteroidní protizánětlivé léky, se doporučuje pravidelný dohled, zvláště jedná-li se o pacienty starší a pacienty s peptickým vředem v anamnéze.
V souladu s doporučenou klinickou praxí se doporučuje, aby byli pacienti na dlouhodobé udržovací léčbě praktickými lékaři pravidelně kontrolováni.
Při souběžném užívání ranitidinu a teofylinu je třeba kontrolovat plazmatické koncentrace teofylinu a v případě nutnosti dávku teofylinu upravit.
Ranitidin je vylučován ledvinami, proto je jeho plazmatická hladina zvýšena u pacientů se závažnou renální insuficiencí. U pacientů s renální insuficiencí je nutná redukce dávky (viz bod 4.2 Dávkování a způsob podání).
Při výskytu stavu zmatenosti u pacientů s poškozenou funkcí ledvin nebo u starších pacientů je třeba léčbu okamžitě ukončit.
Opatrnosti je zapotřebí u pacientů s vážným poškozením funkce jater, jelikož ranitidin je metabolizován v játrech.
U pacientů vyššího věku, osob s chronickým plicním onemocněním, diabetem nebo imunodeficitem může být zvýšené riziko rozvoje komunitní pneumonie. Velká epidemiologická studie ukázala zvýšené riziko rozvoje pneumonie u uživatelů antagonistů H2 receptorů oproti těm, u kterých byla léčba zastavena. Relativní riziko činilo 1,82 (95% CI 1,26 – 2,64). Toto zvýšené riziko bylo pozorováno především u pacientů s plicními chorobami, diabetem, srdečním selháním a u pacientů s imunodeficitem.
Ojedinělá klinická hlášení naznačují spojitost mezi vypuknutím akutní intermitentní porfyrie a podáváním ranitidin-hydrochloridu. Pacienti s akutní intermitentní porfyrií v anamnéze proto nemají být ranitidinem léčeni.
(cs)
|