salt:hasText
| - Farmakoterapeutická skupina: Otorinolaryngologikum, kortikosteroid pro lokální aplikaci
ATC kód: R01A D09
Mechanismus účinku
Mometason-furoát je topický glukokortikosteroid s lokálním protizánětlivým působením v dávkách, které nemají žádné systémové účinky.
Farmakodynamické účinky
Je pravděpodobné, že značná část mechanismu protizánětlivých účinků mometason-furoátu spočívá v jeho schopnosti inhibovat uvolňování mediátorů alergických reakcí. Mometason-furoát významnou měrou inhibuje uvolňování leukotrienů z leukocytů u pacientů s alergiemi.
V buněčných kulturách se mometason-furoát ukázal velmi účinný v inhibici syntézy a uvolňování IL-1, IL-5, IL-6 a TNF(. Je také účinným inhibitorem produkce leukotrienů. Navíc je mimořádně účinným inhibitorem produkce Th2 cytokinů, IL-4 a IL-5 z lidských CD4+ T-buněk.
Ve studiích užívajících vyvolání nosní antigenové odezvy vykázal přípravek Mometason furoát Cipla 50 mikrogramů/dávku protizánětlivou aktivitu jak v časné, tak i v pozdější fázi alergických odpovědí. Byla prokázána poklesem (oproti placebu) aktivity histaminu a eosinofilů a snížením (oproti výchozí hodnotě) eosinofilů, neutrofilů a adhezivních bílkovin epiteliálních buněk.
Klinická účinnost a bezpečnost
U 28 % pacientů se sezónní alergickou rýmou byl klinicky relevantní účinek přípravku Mometason furoát Cipla 50 mikrogramů/dávku prokázán do 12 hodin po podání první dávky. Medián (50 %) počátku úlevy byl 35,9 hodin.
Ve dvou studiích, kterých se zúčastnilo 1954 pacientů, prokázal přípravek Mometason furoát Cipla 50 mikrogramů/dávku, podávaný v dávce 200 μg dvakrát denně, významné zlepšení příznaků spojených s akutní rhinosinusitidou ve srovnání s placebem, jak bylo vyhodnoceno pomocí Major Symptom Score (MSS) směsice příznaků (bolestivost/citlivost/tlak v obličeji, bolest dutin, rhinorhoea, odkapávání z nosu a nosní kongesce/ucpání) během 15 dnů léčby (P02683 p< 0,001; P02692 p=0,038). Rameno s 500 mg amoxicilinu třikrát denně nebylo oproti placebu signifikantně rozdílné ve snížení příznaků akutní rhinosinusitidy, jak bylo vyhodnoceno pomocí MSS. SNOT-20 HRQL ukázal signifikantní přínos u dávky 200 μg mometason-furoátu dvakrát denně oproti placebu (p=0,047). Délka léčby více než 15 dnů nebyla u akutní rhinosinusitidy hodnocena.
V klinických studiích kontrolovaných placebem, ve kterých byl pediatrickým pacientům (n=49/skupina) podáváno 100 mikrogramů mometasonu denně po dobu jednoho roku, nebylo pozorováno snížení rychlosti růstu.
Pediatrická populace
O bezpečnosti a účinnosti přípravku Mometason furoát Cipla 50 mikrogramů/dávku u pediatrické populace ve věku od 3 do 5 let jsou k dispozici pouze omezené údaje, a proto není možné stanovit vhodné dávkovací rozmezí. Ve studii zahrnující 48 dětí ve věku od 3 do 5 let léčených intranazálním mometason-furoátem v dávce 50, 100 nebo 200 μg/den po dobu 14 dní nebyly ve srovnání s placebem signifikantní rozdíly průměrné změny hladiny plazmatického kortizolu jako odpovědi na tetrakosaktrinový stimulační test.
(cs)
|