salt:hasText
| - Paracetamol
Induktory jaterních mikrozomálních enzymů, jako jsou alkohol, barbituráty, antikonvulziva jako fenytoin, fenobarbital, metylfenobarbital a primidon, rifampicin, inhibitory monoaminooxidázy a tricyklická antidepresiva, mohou zvýšit hepatotoxicitu paracetamolu, zvláště pak po předávkování.
Rychlost absorpce paracetamolu může být snížena anticholinergiky (např. glykopyron, propanthelin) a zvýšena při současném užívání metoklopramidu nebo domperidonu. Absorpce může být snížena při současné léčbě cholestyraminem.
Isoniazid snižuje clearanci paracetamolu s možným posílením jeho účinku a/nebo toxicity tím, že inhibuje jeho metabolismus v játrech. Při delším pravidelném každodenním užívání paracetamolu může být zesílen antikoagulační účinek warfarinu a jiných kumarinů, hrozí proto větší riziko krvácení; příležitostná léčba nemá významný vliv. Probenecid snižuje clearanci paracetamolu tím, že inhibuje konjugaci s kyselinou glukuronovou.
Pravidelné užívání paracetamolu může oslabovat metabolismus zidovudinu (zvýšené riziko neutropenie).
Fenylefrin
Fenylefrin se může nepříznivě ovlivňovat s ostatními sympatomimetiky, vasodilatancii a β-blokátory a jinými antihypertenzivy.
Vazopresorický účinek fenylefrinu může být zvýšen digoxinem, MAO inhibitory, tricyklickými antidepresivy jako amitriptylin, amoxapin, klomipramin, desipramin a doxepin, či tetracyklickými antidepresivy, jako je maprotilin; antidepresivy jako fenelzin, izokarboxylová kyselina, nialamid, tranylcipromin, moklobemid; léky na Parkinsonovu chorobu jako selegilin, a jiné jako furazolidon.
Přípravek je kontraindikován u pacientů kteří užívají inhibitory monoamino-oxidázy a ještě do 2 týdnů od ukončení této léčby.
(cs)
|