salt:hasText
| - Nejčastěji hlášeným nežádoucím účinkem je průjem, který se vyskytuje u více než 10 % pacientů. Je obvykle mírný a vymizí během několika dní, i když se v léčbě pokračuje, nebo po ukončení léčby.
Nežádoucí účinky klasifikované dle databáze MedDRA (třídy orgánových systémů)
Infekce a infestace
Glossitis, stomatitis, vaginitis (mohou nastat v důsledku superinfekce Candidou)
Poruchy krve a lymfatického systému
Přechodná leukopenie, neutropenie, eosinofilie, thrombocytopenie, agranulocytóza, thrombocytopenická purpura, aplastická anémie a pancytopenie.
Poruchy imunitního systému
Hypersenzitivní reakce včetně angioedému, sérové nemoci, anafylaktických a anafylaktoidních reakcí
Poruchy nervového systému
Bolesti hlavy, točení hlavy, vertigo a tinnitus.
Respirační, hrudní a mediastinální poruchy
Astma
Gastrointestinální poruchy
Průjem (velmi častý nežádoucí účinek, který se vyskytuje u více než 1 z 10 pacientů), nauzea, zvracení, bolesti břicha, křeče, kolitida, ezofageální ulcerace, poruchy vnímání chuti.
Kolitida může být spojena s Clostridium difficile a může se projevovat jako pseudomembranózní kolitida (viz také dále).
Poruchy ledvin a močových cest
Azotémie, oligurie a proteinurie.
Poruchy kůže a podkožní tkáně
Pruritus, makulopapulární nebo kopřivkovitá vyrážka, fotosenzitivní kožní reakce, exfoliativní a vezikulobulózní dermatitida, erythema multiforme, případně připomínající Stevens-Johnsonův syndrom.
Poruchy svalové a kosterní soustavy a pojivové tkáně
Myalgie.
Poruchy jater a žlučových cest
Přechodné zvýšení jaterních enzymů, žloutenka, hepatitida.
Vyšetření
Přechodné zvýšení sérové kreatinkináza nebo kreatinfosfokinázy
Při léčbě linkomycinem byl hlášen těžký průjem, který může vyústit do pseudomembranózní kolitidy. Data z experimentálních studií a klinických hodnocení ukazují, že s antibiotiky související kolitida může být způsobena toxiny produkujícími klostridii (zvláště Clostridium difficile ) rezistentními vůči podávanému antibiotiku. Toxin vytvářený klostridii je jednou primární příčinou kolitidy související s antibiotiky. Tato choroba se obecně vyznačuje těžkým průjmem a křečemi v břiše. Může být doprovázena leukocytózou, horečkou a slizem nebo krví ve stolici. Diagnóza se obvykle provede podle klinických projevů, ale lze ji podložit endoskopickým průkazem pseudomembrán a dále potvrdit kultivací vzorku stolice na C. difficile a detekcí toxinu. Mírné případy pseudomembranózní kolitidy obvykle reagují na vysazení linkomycinu. U středně těžkých až těžkých případů je nutno zvážit aplikaci tekutin a elektrolytů, suplementaci proteinů a léčbu antibiotikem, které je klinicky účinné při kolitidě navozené C. difficile (např. perorálně podávaným vankomycinem).
Pseudomembranózní kolitida se může objevit během několika dní po zahájení léčby, někdy 3 týdny po léčbě. Může trvat několik dní až několik týdnů.
(cs)
|