salt:hasText
| - Mezi ropinirolem a levodopou nebo domperidonem nebyla zaznamenána žádná farmakokinetická interakce, která by znamenala nutnost úpravy dávkování těchto léčivých přípravků.
Neuroleptika a další centrálně působící dopaminoví antagonisté, jako je sulpirid nebo metokloparamid, mohou snižovat účinnost ropinirolu, a proto je třeba se vyhnout současnému užívání těchto léčivých přípravků.
U nemocných léčených vysokými dávkami estrogenů byly pozorovány zvýšené koncentrace ropinirolu v krevní plazmě. U pacientek, které již dostávají substituční hormonální terapii (HRT), lze zahájit léčbu ropinirolem normálním způsobem. Může však nastat nutnost úpravy dávky ropinirolu v souladu s klinickou odpovědí, pokud se podávání HRT ukončuje nebo zavádí během léčby ropinirolem.
Ropinirol se v zásadě metabolizuje isoenzymem CYP1A2 cytochromu P450. Farmakokinetická studie (s tabletami ropinirolu s okamžitým uvolňováním 2 mg třikrát denně) u pacientů s Parkinsonovou chorobou ukázala, že ciprofloxacin snižoval Cmax a AUC ropinirolu o 60 respektive 84 % s možností rizika nežádoucích příhod. Proto se u pacientů, kteří již dostávají ropinirol, může požadovat úprava dávky ropinirolu při zavádění nebo ukončování léčby přípravky, o kterých je známo, že inhibují CYP1A2, jako je ciprofloxacin, enoxacin nebo fluvoxamin.
Farmakokinetické studie interakce mezi ropinirolem (tablety ropinirolu s okamžitým uvolňováním 2 mg třikrát denně) a teofylinem, substrátem CYP1A2, neukázala u pacientů s Parkinsonovou chorobou žádnou změnu farmakokinetiky ropinirolu ani teofylinu.
Je známo, že kouření indukuje metabolismus CYP1A2 a proto, pokud pacienti přestanou nebo začnou kouřit během léčby ropinirolem, může být nutná úprava dávky.
(cs)
|