salt:hasText
| - Přípravek není vhodný k léčbě polékového parkinsonismu a Huntingtonovy chorey.
U některých vnímavých pacientů se mohou objevit reakce z přecitlivělosti.
Pacienti s parkinsonizmem po encefalitidě mohou být citlivější k účinkům běžných dávek levodopy.
U geriatrických pacientů se doporučuje nižší dávkování, protože může být snížena tolerance těchto pacientů vůči levodopě. Mimoto tito pacienti vykazují nižší hodnoty periferní dekarboxylázy aromatických aminokyselin.
U pacientů s glaukomem s otevřeným úhlem se doporučuje pravidelné měření nitroočního tlaku, který může být zvýšen v důsledku užívání levodopy.
U pacientů s Parkinsonovou nemocí a RLS může být součástí klinického obrazu deprese, která se může vyskytnout i při léčbě Madoparem.
Zvláštní opatrnosti je třeba při podání přípravku Madopar HBS u stavů, kde prospěšnost léčby vyvažuje rizika s ní spojená, tj. u: bronchiálního astmatu, emfyzému a ostatních závažných plicních onemocnění (může dojít ke zhoršení respiračních funkcí), závažných kardiovaskulárních onemocnění (riziko arytmií), u konvulzivních stavů (vyvolání záchvatu křečí), peptického vředu (riziko krvácení v proximální části gastrointestinálního traktu), u renální poruchy a retence moči, u melanomu (i v anamnéze) a při podezření na něj.
Pacienti s diabetem mellitem by měli absolvovat častější kontroly glykémie, popřípadě je u nich nutné upravit dávky antidiabetik .
Jestliže je u pacienta léčeného levodopou nutná celková anestezie, je možné pokračovat v normálním režimu podávání Madoparu HBS až do anestezie, s výjimkou případů, kdy se jedná o anestezii halotanem. U pacientů podstupujících celkovou anestezii halotanem by terapie Madoparem HBS měla být přerušena 12 až 48 hodin před chirurgickým výkonem, vzhledem k tomu, že u těchto pacientů existuje zvýšené riziko vzniku arytmií a kolísání krevního tlaku. Po chirurgickém výkonu lze podávání Madoparu HBS obnovit a postupně zvyšovat dávku až na dávku původní.
Stejně jako ve všech případech dlouhodobé léčby přípravky, které obsahují levodopu, by u pacientů měl být periodicky kontrolován krevní obraz, funkce ledvin a jater.
Terapie přípravkem Madopar HBS musí být ukončena postupně. Náhlé vysazení léčby by mohlo vyvolat život ohrožující stavy - akinetickou krizi nebo neuroleptický maligní syndrom provázený hyperpyrexií, svalovou ztuhlostí, případnými psychickými změnami a zvýšenou sérovou kreatinkinázou (CK). Dojde-li k rozvoji tohoto syndromu či jeho příznaků, je nutné pacienta pečlivě sledovat, eventuálně v případě nutnosti hospitalizovat a zahájit příslušnou symptomatickou léčbu. Je nutné uvážit i opětovné nasazení léčby přípravkem Madopar HBS. Indikované vysazení levodopy je možné pouze za hospitalizace.
Levodopa je spojována s výskytem somnolence a epizodami náhlého nástupu spánku. Velmi vzácně byl hlášen náhlý nástup spánku během denních aktivit, v některých případech bez předcházejících varovných příznaků. Pacienti musí být na toto riziko upozorněni a poučeni o tom, aby během léčby levodopou při řízení a při obsluze strojů prováděli cvičení posilující pozornost. Pacienti, kteří již mají zkušenosti se somnolencí a/nebo s epizodou náhlého nástupu spánku, se musí zdržet řízení motorových vozidel a obsluhy strojů. Kromě toho by měla být zvážena redukce dávkování nebo ukončení terapie.
Impulzivní poruchy (Impulse control disorder, ICD)
Pacienti by měli být pravidelně monitorováni z důvodu možnosti rozvoje impulzivních poruch. Pacienti a jejich ošetřovatelé by měli být upozorněni, že u pacientů léčených agonisty dopaminu a/nebo dopaminergními přípravky obsahujícími levodopu včetně přípravku Madopar HBS se mohou rozvinout symptomy impulzivních poruch včetně patologického hráčství, zvýšeného libida, hypersexuality, nutkavého utrácení nebo nakupování, záchvatovitého a nutkavého přejídání. Pokud se tyto příznaky objeví, doporučuje se léčbu přehodnotit.
(cs)
|