salt:hasText
| - V případě vystavení radioaktivnímu jódu po radiační havárii se dávkovaní určí na základě krizového plánu a předem stanovených operačních postupů. Je třeba zvážit přínos nad rizikem vlivu radioaktivního jódu při podání jednotlivým věkovým skupinám v ohrožení. Jako první mají být léčené těhotné a kojící ženy, novorozenci, kojenci a děti. Jednotlivá dávka jodidu draselného poskytuje adekvátní ochranu na jeden den. Delší expozice si může vyžadovat opakované dávkování. Profylaxe jódem chrání před inhalovaným radioaktivním jódem. Nepoužívá se jako hlavni profylaxe proti požitým kontaminovaným potravinám.
Pacienti, kteří jsou léčeni na tyreotoxikózu, anebo kteří byli na tyreotoxikózu léčeni v minulosti, můžou být v ohrožení.
U pacientů s asymptomatickou nodulární strumou anebo latentní Gravesovou chorobou, kteří nejsou léčeni, může být urychlený hypertyreoidizmus indukovaný jódem.
Při podezření na karcinom štítné žlázy se obecně nesmí jód podávat.
Farmakologické dávky jódu mohou způsobit zvětšení štítné žlázy, což může následně zhoršit konstrikci dýchacích cest.
S opatrností by se soli draslíku měli podávat pacientům s insuficiencí ledvin nebo nadledvin, akutní dehydratací nebo křečemi z horka.
Zvýšená pozornost se má věnovat současnému podávaní soli draslíku s draslík-šetřícími diuretikami, neboť může dojít k rozvoji hyperkalémie.
Potenciální přínos profylaxe jódem je nejvyšší u dětí a dospívajících. U plodů, novorozenců a malých dětí je vyšší riziko rakoviny štítné žlázy při stejné dávce radioaktivního jódu, než u dospělých.
Profylaxe jodidem draselným není obvykle indikovaná u dospělých starších 40 let, pokud dávky pro štítnou žlázu z inhalace nestoupnou na hladiny ohrožující funkci štítné žlázy, což je přibližně 5 Gy. Riziko rakoviny štítné žlázy je u této skupiny extrémně nízké, zatímco výskyt onemocnění štítné žlázy je v této skupině vyšší, proto je vyšší riziko jódem indukovaných komplikací.
Velké riziko při expozici radioaktivnímu jódu a zablokování funkce štítné žlázy při nadměrném užívání jodidu draselného je u novorozenců v prvních dnech života. Část vychytaného radioaktivního jódu je 4x vyšší než v jiných věkových skupinách. Štítná žláza novorozenců je obzvláště citlivá na blokádu funkce nadměrným příjmem jodidu draselného. Přechodný hypotyreoidismus během vývoje mozku v této rané periodě může mít za následek snížení intelektuálních schopností. Při podání stabilního jódu novorozencům je nezbytné následně pečlivě sledovat funkci štítné žlázy. U novorozenců, kterým byl v prvních týdnech života podán jodid draselný, je třeba monitorovat hladiny TSH, případně hladiny T4 a podat příslušnou substituční terapii.
(cs)
|