salt:hasText
| - Formoterol by se neměl užívat (a není dostatečný) jako první volba léčby astmatu.
Astmatici vyžadující terapii β2-agonisty s dlouhodobým účinkem by se měli také podrobit optimální udržovací léčbě pomocí protizánětlivých kortikosteroidů. Pacienti musí být informováni o tom, že v užívání protizánětlivých kortikosteroidů musejí pokračovat i po zahájení léčby přípravkem Formoterol, a to i v případě, že symptomy ustupují. Pokud ovšem symptomy přetrvávají, nebo pokud je nutné léčbu pomocí β2-agonistů zesílit, svědčí to o zhoršení výchozího onemocnění a je nutné udržovací terapii přehodnotit.
Přípravek Formoterol se sice může předepisovat jako přídavná terapie, jestliže se inhalační kortikosteroidy neosvědčí jako adekvátní kontrola astmatických symptomů, neměl by se však začít pacientům podávat během akutního závažného zhoršení astmatu, ani při signifikantním zhoršení či akutním zhoršení astmatu. Během léčby přípravkem Formoterol se totiž mohou objevit závažné astmatické nežádoucí účinky a exacerbace. Jestliže se astmatické symptomy po zahájení léčby přípravkem Formoterol nezlepšují nebo se dokonce zhoršují, měli by sice pacienti v léčbě pokračovat, ale měli by současně vyhledat lékařskou pomoc. Jakmile se pak astmatické symptomy dostanou pod kontrolu, může se uvažovat o postupném snižování dávky přípravku Formoterol. Při postupném snižování dávek je důležité pacienty pravidelně sledovat. Měla by se užívat nejnižší účinná dávka.
Maximální denní dávkování se nesmí překračovat. Dlouhodobá bezpečnost pravidelného užívání dávek vyšších než 36 mikrogramů denně u dospělých s astmatem, 18 mikrogramů denně u dětí s astmatem a 18 mikrogramů denně u pacientů s chronickou obstrukční chorobou plic (COPD) se dosud neověřovala.
Zvýšená frekvence potřeby užívání farmak třeba několikrát týdně (tzn. profylaktického podávání např. kortikosteroidů a dlouhodobě působících β2-agonistů) za účelem předcházení konstrikce průdušek vyvolané námahou, i přes odpovídající udržovací léčbu, může být příznakem sub-optimální kontroly astmatu a vede k nutnosti přehodnotit terapii astmatu a posoudit její vhodnost.
Opatrnost je nezbytná při léčbě pacientů s feochromocytomem, těžkou hypertenzí, výdutí nebo s jinými závažnými kardiovaskulárními chorobami jako ischemická choroba srdeční nebo těžké srdeční selhání.
Přípravek Formoterol může vyvolávat prodloužení QTc-intervalu. Při léčbě pacientů léčených léky působícími na QTcinterval je proto nutná opatrnost (viz bod 4.5).
Vzhledem k hyperglykemickým účinkům β2-agonistů se u diabetiků zpočátku doporučuje zvýšené monitorování krevní glukosy.
Léčba pomocí β2-agonistů může potenciálně vést k závažné hypokalémii. Zvláštní opatrnost se doporučuje při akutním těžkém astmatu, neboť riziko s tím spojené se může umocňovat hypoxií. Uvedený hypokalemický účinek se může násobit při souběžné léčbě deriváty xantinu, steroidy a diuretiky. V důsledku této skutečnosti je proto nutné monitorovat sérové hladiny draslíku.
Stejně jako při jakékoliv jiné inhalační terapii je nutno vzít v úvahu možnost paradoxního bronchospasmu. V případě jeho výskytu je nutné léčbu okamžitě ukončit a zahájit jinou alternativní terapii (viz bod 4.8).
Přípravek Formoterol obsahuje monohydrát laktosy (necelých 500 mikrogramů na podanou dávku). Toto množství normálně u pacientů s intolerancí laktosy nepůsobí potíže. Pacienti se vzácnými dědičnými problémy s intolerancí galaktosy, deficitem laktasy nebo se špatným vstřebáváním glukosy a galaktosy by však tento lék užívat neměli.
Děti ve věku do šesti let by se přípravkem Formoterol léčit neměly, neboť s ním u této věkové kategorie není dost zkušeností.
Inhalační prášek formoterolu by se neměl terapeuticky používat v případě předčasného porodu nebo hrozícího potratu.
Stejně jako je tomu u jiných beta-2 agonistů může i formoterol brzdit porodní stahy, neboť vede k relaxaci hladkého svalstva dělohy.
(cs)
|