salt:hasText
| - Mezi nejčastěji uváděnými nežádoucími účinky v klinických studiích bylo nepravidelné krvácení. Některý typ nepravidelného krvácení byl zaznamenán až u 50% žen užívajících desogestrel. Protože desogestrel inhibuje ovulaci téměř ve 100%, na rozdíl od jiných pouze progestogenních tablet, nepravidelné krvácení je častější než u ostatních progestogenních tablet. U 20-30% žen se krvácení objevuje častěji, u 20% může být méně časté nebo vymizet úplně. Krvácení může trvat i déle.
Po několika měsících užívání má krvácení tendenci ustupovat. Informovanost, konzultace a záznamy o krvácení může vést k přijetí jiného typu krvácení. Mezi nejčastěji uváděnými nežádoucími účinky v klinických studiích s desogestrelem > 2,5% bylo akné, změny nálady, bolesti v prsou, nevolnost a nárůst tělesné hmotnosti.
Nežádoucí účinky uvedené níže byly zkoušejícími posuzovány jako jistě, pravděpodobně nebo pouze možná související s užíváním přípravku.
Třídy orgánových systémů
(MedDRA) *
Frekvence nežádoucích účinků
Časté
≥1/100
Méně časté
< 1/100 až ≥ 1/1 000
Vzácné
<1/1 000
Infekce a infestace
vaginální infekce
Psychiatrické poruchy
změny nálady, snížené libido, depresivní nálada
Poruchy nervového systému
bolest hlavy
Poruchy oka
nesnášenlivost kontaktních čoček
Gastrointestinální poruchy
nevolnost
zvracení
Poruchy kůže a podkožní tkáně
akné
alopecie
vyrážka, kopřivka, erythema nodosum
Poruchy reprodukčního systému a prsu
bolest prsou, nepravidelné krvácení, amenorea
dysmenorea, ovariální cysta
Celkové poruchy a reakce v místě aplikace
únava
Vyšetření
nárůst tělesné hmotnosti
*MedDRA verze 14,1
Při užívání přípravku Azalia se může vyskytnout výtok z prsu. Ve vzácných případech bylo hlášeno mimoděložní těhotenství (viz bod 4.4). Dále se může vyskytnout angioedém (zhoršení) a/nebo zhoršení hereditárního angioedému (viz bod 4.4).
U žen užívajících (kombinovaná) perorální kontraceptiva byla zaznamenána řada (závažných) nežádoucích účinků. Mezi tyto nežádoucí účinky patří venózní tromboembolické poruchy, arteriální tromboembolické poruchy, hormonálně podmíněné nádory (např. nádory jater, karcinom prsu) a chloazma, některé z nich jsou podrobněji popsány v bodě 4.4.
(cs)
|