salt:hasText
| - Při výskytu jakéhokoli varovného symptomu (např. výrazný nezamýšlený úbytek tělesné hmotnosti, opakované zvracení, dysfagie, hematemeza nebo meléna) a při podezření na žaludeční vřed či při jeho přítomnosti je nutno vyloučit malignitu, protože esomeprazol může zmírňovat příznaky a oddálit správnou diagnózu.
Dlouhodobě léčení pacienti (zejména pacienti léčení déle než rok) vyžadují pravidelný lékařský dohled.
Pacienty, léčené režimem podle potřeby, je třeba poučit, aby kontaktovali svého lékaře, pokud se změní charakter jejich příznaků. Při preskripci esomeprazolu k terapii podle potřeby je třeba zvážit důsledky interakcí s jinými léčivy, a to kvůli měnícím se plasmatickým koncentracím esomeprazolu (viz bod 4.5).
Při předepisování esomeprazolu k eradikaci Helicobacter pylori je třeba vzít v úvahu interakce všech tří složek této terapie. Klarithromycin je silný inhibitor CYP3A4, a proto je třeba uvážit kontraindikace a interakce klarithromycinu, jestliže se kombinovaná terapie těmito třemi látkami použije u pacientů, kteří současně užívají i látky metabolizované izoenzymem CYP3A4, jako je např. cisaprid.
Léčba inhibitory protonové pumpy může vést k mírně zvýšenému riziku gastrointestinálních infekcí, jako je Salmonella a Campylobacter (viz bod 5.1).
Souběžné podávání esomeprazolu a atazanaviru se nedoporučuje (viz bod 4.5.). Pokud je souběžné podávání atazanaviru a inhibitoru protonové pumpy nevyhnutelné, doporučuje se provádět klinické monitorování v kombinaci se zvýšením dávky atazanaviru na 400 mg a 100 mg ritonaviru; dávka 20 mg esomeprazolu se nesmí překročit.
Esomeprazol, stejně jako všechny látky blokující tvorbu žaludeční kyseliny, může snížit absorpci vitamínu B12 (kyanokobalamin) z důvodu hypo- nebo achlorhydrie. To je třeba vzít v úvahu při dlouhodobé léčbě pacientů se sníženou zásobou nebo rizikovými faktory ke snížení absorpce vitamínu B12.
Esomeprazol je inhibitorem CYP2C19. Při zavádění nebo přerušení léčby esomeprazolem je třeba vzít v úvahu možné interakce s látkami, které jsou metabolizovány izoenzymem CYP2C19. Byla zaznamenána interakce mezi omeprazolem a klopidogrelem (viz bod 4.5). Klinický význam této interakce není znám. Jako bezpečnostní opatření se nedoporučuje současné užívání esomeprazolu a klopidogrelu.
U pacientů léčených dlouhodobě inhibitory protonové pumpy, jako je esomeprazol, byly hlášeny případy závažné hypomagnezémie. Tito pacienti byli léčeni nejméně 3 měsíce, ve většině případů 1 rok. Hypomagnezémie se může projevit závažnými příznaky, jako je únava, tetanie, delirium, křeče, závratě a ventrikulární arytmie. Počáteční příznaky však mohou být nenápadné a mohou být přehlédnuty. U většiny postižených pacientů došlo ke zlepšení stavu poté, co byla léčba inhibitorem protonové pumpy ukončena a zahájena suplementace magnéziem.
U pacientů, u nichž je plánována dlouhodobá léčba nebo kteří mají užívat inhibitor protonové pumpy společně s digoxinem nebo jinými látkami, které mohou působit hypomagnezémii (např. diuretika), je vhodné vyšetřit hladinu magnézia před zahájením léčby a opakovaně v jejím průběhu.
Inhibitory protonové pumpy, obzvláště pokud jsou podávány ve vysokých dávkách a dlouhodobě (déle než 1 rok), mohou mírně zvyšovat riziko zlomenin proximálního konce femuru, distálního konce předloktí a obratlů, zejména u starších osob a osob se známými rizikovými faktory. Podle výsledků observačních studií mohou inhibitory protonové pumpy zvyšovat celkové riziko fraktur o 10 – 40 %. K tomuto zvýšení mohou částečně přispívat jiné rizikové faktory. Pacienti s rizikem osteoporózy mají být adekvátně léčeni a mají mít zajištěn dostatečný přísun vitaminu D a kalcia.
Ovlivnění laboratorních testů
Zvýšení hladiny CgA může ovlivnit diagnostiku neuroendokrinních tumorů. Proto by měla být léčba esomeprazolem dočasně přerušena po dobu alespoň 5 dnů před vyšetřením CgA.
Tento léčivý přípravek obsahuje sacharózu. Pacienti se vzácnými dědičnými problémy s nesnášenlivostí fruktózy, malabsorpcí glukózy-galaktózy nebo nedostatkem sacharázy-isomaltázy nesmějí tento léčivý přípravek užívat.
(cs)
|