salt:hasText
| - Bisoprolol
Mezi nejčastější příznaky předávkování, které lze očekávat po předávkování beta-blokátory, patří bradykardie, hypotenze, bronchospazmus, akutní srdeční nedostatečnost a hypoglykemie. Dosud bylo hlášeno jen málo případů předávkování bisoprololem (maximálně: 2000 mg). Zjištěna byla bradykardie a/nebo hypotenze. Všichni pacienti se uzdravili. Existuje vysoká interindividuální variabilita v citlivosti na jednorázovou vysokou dávku bisoprololu.
Obecně má být v případě předávkování léčba bisoprololem ukončena a přistupuje se k podpůrným a symptomatickým opatřením. Omezené informace svědčí o tom, že bisoprolol je špatně dialyzovatelný. Na základě očekávaných farmakologických účinků a doporučení pro jiné ß-blokátory je třeba v klinicky odůvodněných případech zvážit následující všeobecná opatření.
Bradykardie: podáme intravenózně atropin. Jestliže odpověď není dostatečná, je možné opatrně podat isoprenalin nebo jinou látku s pozitivně chronotropními vlastnostmi. Za určitých okolností může být nutné zavést transvenózně pacemaker.
Hypotenze: je třeba podat intravenózně tekutiny a vazopresorické látky. Užitečný může být i intravenózně podaný glukagon.
AV-blokáda (druhého a třetího stupně): pacienty je třeba pečlivě monitorovat a léčit infuzí isoprenalinu nebo transvenózním zavedením srdečního pacemakeru.
Akutní zhoršení srdeční nedostatečnosti: podáme i.v. diuretika, látky s pozitivně inotropním účinkem, vazodilatancia.
Bronchospazmus: zahajujeme bronchodilatační léčbu, např. isoprenalinem, beta2-sympatomimetiky a/nebo aminofylinem.
Hypoglykemie: podáme i.v. glukózu.
Kyselina acetylsalicylová
Je nepravděpodobné, že by předávkování bylo způsobeno nízkou hladinou kyseliny acetylsalicylové v tomto léčivém přípravku. Nicméně, intoxikace (náhodné předávkování) u velmi malých dětí nebo předávkování u starších osob se může projevovat následujícím způsobem. Následující příznaky jsou spojeny se středně silnou intoxikací: závrať, bolest hlavy, tinitus, zmatenost a gastrointestinální příznaky (nauzea, zvracení a bolest žaludku).
Při těžké intoxikaci se objevují závažné poruchy acidobazické rovnováhy. Počáteční hyperventilace vede k respirační alkalóze. Následně se objevuje respirační acidóza jako důsledek supresivního účinku na dechové centrum. Metabolická acidóza také vzniká z důvodu přítomnosti salicylátu. Ve vztahu k výše zmíněnému, děti, malé děti a batolata jsou často nalezeny v pozdním stadiu intoxikace, obvykle již dosáhly stadia acidózy. Také mohou vzniknout následující stavy: hypertermie a pocení vedoucí k dehydrataci, neklid, křeče, halucinace a hypoglykemie. Útlum nervového systému může vést ke kómatu, kardiovaskulárnímu kolapsu a zástavě dýchání. Letální dávka kyseliny acetylsalicylové je
25-30 gramů. Plazmatické koncentrace salicylátu nad 300 mg/l (1,67 mmol) svědčí pro intoxikaci.
Jestliže byla požita toxická dávka, je nutné přijetí do nemocnice. V případě středně závažné intoxikace je možné pokusit se vyvolat zvracení; v případě selhání je indikována laváž žaludku. Potom se podá aktivní uhlí (absorbent) a síran sodný (laxativum). Je indikována alkalinizace moči (250 mmol NaHCO3 po dobu 3 hodin) se současným monitorováním pH moči. Při léčbě těžké intoxikace se dává přednost hemodialýze. Další známky intoxikace se léčí symptomaticky.
(cs)
|