salt:hasText
| - Laktátová acidóza
Laktátová acidóza je vzácná, avšak závažná (vyznačující se vysokou úmrtností, pokud není okamžitě léčena) metabolická komplikace, ke které může dojít v důsledku akumulace metforminu. Hlášené případy laktátové acidózy u pacientů užívajících metformin se objevily především u diabetických pacientů se signifikantním selháním ledvin. Incidenci laktátové acidózy lze a je žádoucí snížit vyhodnocením jiných přidružených rizikových faktorů, jako je například špatně zvládnutý diabetes, ketóza, protrahované hladovění, nadměrný příjem alkoholu, jaterní insuficience a jakékoliv stavy spojené s hypoxií.
Diagnóza:
Nebezpečí laktátové acidózy se musí zvažovat v případě nespecifických příznaků, jako jsou svalové křeče se zažívacími potížemi, jako je bolest břicha a těžká astenie.
To může být následováno acidotickou dyspnoí, bolestmi břicha hypotermií a komatem. Diagnostickými laboratorními nálezy jsou snížené pH krve, plasmatická hladina laktátu vyšší než 5 mmol/l, zvětšená aniontová mezera (anion gap) a poměr laktát/pyruvát. Při podezření na metabolickou acidózu musí být podávání metforminu přerušeno a pacient musí být okamžitě hospitalizován (viz bod 4.9).
Renální funkce
Protože metformin je vylučován ledvinami, měla by být před zahájením léčby stanovena clearance kreatininu (může být odhadnuta z hladin sérového kreatininu pomocí Cockcroft-Gaultova vzorce), a následně se musí tato stanovení pravidelně opakovat:
nejméně jednou ročně u pacientů s normální funkcí ledvin,
nejméně dvakrát až čtyřikrát ročně u pacientů s clearance kreatininu na spodní hranici normy a u starších osob.
Snížená funkce ledvin u starších osob je častá a asymptomatická. V situacích, kdy může dojít k poškození renálních funkcí, například při zahájení terapie antihypertenzívy nebo diuretiky, a při zahájení terapie nesteroidními antirevmatiky (NSAID), je třeba zvláštní opatrnosti.
Podání jódované kontrastní látky
Intravaskulární podání jódovaných kontrastních látek při radiologických vyšetřeních může vést k selhání ledvin To může vyvolat akumulaci metforminu a laktátovou acidózu. Metformin musí být před takovým vyšetřením nebo v době takového vyšetření vysazen a nesmí se obnovovat jeho podávání do uplynutí 48 hodin po něm, a to pouze po opětovném vyšetření renálních funkcí a zjištění, že jsou normální (viz bod 4.5).
Chirurgické zákroky
Podávání hydrochloridu metforminu musí být přerušeno 48 hodin před plánovaným chirurgickým zákrokem v celkové anestezii, spinální nebo epidurální anestezii. Léčba metforminem by neměla být obnovena dříve, než za 48 hodin po chirurgickém zákroku a po opětovném zahájení perorální výživy a pouze pokud byly stabilizovány renální funkce.
Děti a dospívající
Dříve než se zahájí léčba metforminem, musí být potvrzena diagnóza diabetes mellitus typu 2.
Během jednoletých kontrolovaných klinických studií nebyl zaznamenán žádný vliv metforminu na růst a dospívání, avšak nejsou k dispozici žádná data hodnotící dlouhodobý efekt. Proto se doporučuje pečlivé sledování vlivu metforminu na růst a dospívání u dětí a dospívajících, kteří jsou léčeni metforminem.
Děti od 10 do 12 let:
V klinických studiích zahrnujících děti a dospívající bylo sledováno pouze 15 pacientů ve věku 10 až 12 let. Přestože se účinnost a bezpečnost u dětí od 10 do 12 let nelišila od ostatních dětí, doporučuje se zvláštní opatrnost při předepisování metforminu dětem ve věku 10 až 12 let.
Jiná opatření
Všichni pacienti musí pokračovat v dietě s pravidelným rozložením příjmu uhlohydrátů v průběhu dne. Pacienti s nadváhou musí pokračovat v dietě s omezením příjmu energie.
Pravidelně musí být prováděny obvyklé laboratorní testy, sloužící k monitorování diabetes mellitus.
Metformin sám nikdy nezpůsobuje hypoglykémii, i když při jeho použití v kombinaci s inzulínem nebo ostatními perorálními antidiabetiky (např. deriváty sulfonylurey nebo metiglinidy) je vhodná opatrnost.
(cs)
|