salt:hasText
| - Těhotenství
Vzhledem k nedostatečným údajům nelze bezpečnost podávání zolpidemu během těhotenství a kojení posoudit. Přestože zkoušky na zvířatech neprokázaly žádné teratogenní nebo embryotoxické účinky, bezpečnost v těhotenství nebyla u člověka prokázána. Proto by se zolpidem neměl během těhotenství užívat, zvláště ne během prvního trimestru.
Jestliže je přípravek předepsán ženě, u které otěhotnění přichází v úvahu, měla by být informována, že se má poradit se svým lékařem o ukončení léčby v případě, že chce otěhotnět nebo má podezření, že je těhotná.
Je-li ze závažných zdravotních důvodů zolpidem podáván v pozdním těhotenství nebo během porodu, dají se očekávat účinky na novorozence jako hypotermie, hypotonie a středně závažný útlum dýchání v důsledku farmakologických účinků tohoto léčivého přípravku.
U kojenců, jejichž matky dlouhodobě užívaly benzodiazepiny nebo jim podobné látky v pozdních fázích těhotenství, se mohou v postnatálním období objevit abstinenční příznaky v důsledku fyzické závislosti.
� Kojení
Zolpidem přechází v malých množstvích do mateřského mléka. Proto by zolpidem neměl být užíván kojícími matkami, jelikož účinky na kojence nejsou prozkoumány.
Fertilita
Perorální podávání zolpidemu v dávce 4, 20 a 100 mg báze/kg nebo přibližně 5násobek, 24násobek a 120násobek maximální doporučené humánní dávky (MDHD) na základě mg/m2 potkanů před pářením a během páření, které pokračovalo u samic až do 25. dne po porodu, vedlo k nepravidelnostem estrálního cyklu a prodloužení prekoitálních intervalů, nevedlo však k poklesu fertility. Žádné jiné ovlivnění parametrů fertility nebylo zaznamenáno. Dávka bez účinku byla 20 mg báze/kg/den (přibližně 24násobek MDHD na základě mg/m2).
(cs)
|