salt:hasText
| - Interakce ethinylestradiolu, estrogenové složky přípravku Bonissa, s jinými léčivými přípravky mohou mít za následek zvýšení nebo snížení sérové koncentrace ethinyestradiolu. Jestliže je nutná dlouhodobá léčba těmito léčivými látkami, měly by být používány nehormonální metody antikoncepce. Snížené sérové koncentrace ethinyestradiolu mohou vést ke zvýšení frekvence krvácení uprostřed cyklu, poruchám cyklu a snížení antikoncepční účinnosti přípravku Bonissa; zvýšené sérové hladiny ethinyestradiolu mohou vést ke zvýšení frekvence a závažnosti nežádoucích účinků.
Následující léčivé přípravky/léčivé látky mohou snižovat sérové koncentrace ethinyestradiolu:
všechna léčiva, která zvyšují gastrointestinální motilitu (např. metoklopramid) nebo snižují vstřebávání (např. aktivní uhlí)
léčivé látky, které indukují mikrozomální enzymy v játrech, jako je rifampicin, rifabutin, barbituráty, antiepileptika (jako je karbamazepin, fenytoin a topiramát), griseofulvin, barbexaklon, primidon, modafinil, některé inhibitory proteáz (např. ritonavir) a třezalka tečkovaná (viz bod 4.4)
určitá antibiotika (např. ampicilin, tetracyklin) u některých žen, pravděpodobně z důvodu snížení enterohepatální cirkulace estrogenů.
Při současné krátkodobé léčbě těmito léčivými přípravky/léčivými látkami a přípravkem Bonissa by měly být použity po dobu léčby a prvních sedm dní poté doplňkové bariérové metody antikoncepce. Od skončení léčby léčivými látkami, které snižují sérové koncentrace ethinylestradiolu indukcí jaterních mikrozomálních enzymů, je zapotřebí používat doplňkové bariérové metody antikoncepce až po dobu 28 dnů.
Pokud současné podávání léčivého přípravku pokračuje i po využívání balení tablet KPA, užívání následujícího balení KPA by mělo být započato bez obvyklé sedmidenní přestávky.
Následující léčivé přípravky/léčivé látky mohou zvyšovat sérovou koncentraci ethinyestradiolu:
léčivé látky, které inhibují sulfathion ethinyestradiolu ve stěně střevní, např. kyselina askorbová nebo paracetamol
atorvastatin (zvyšuje AUC ethinyestradiolu o 20%)
léčivé látky, které inhibují jaterní mikrozomální enzymy, jako jsou imidazolová antimykotika (např. flukonazol), indinavir nebo troleandomycin
Ethinylestradiol může ovlivňovat metabolizmus jiných látek
inhibicí jaterních mikrozomálních enzymů a následným vzestupem sérové koncentrace léčivých látek jako je diazepam (a ostatní benzodiazepiny metabolizované hydroxylací), cyklosporin, teofylin a prednisolon
indukcí jaterní glukuronidace s následným snížením sérových koncentrací např. klofibrátu, paracetamolu, morfinu a lorazepamu.
Z důvodu ovlivnění glukózové tolerance mohou být změněny požadavky na dávkování inzulinu nebo perorálních antidiabetik (viz bod 4.4).
Výše uvedené se může vztahovat i na léčivé přípravky, které byly podávány v nedávné době.
Je třeba zkontrolovat SPC předepsaných léčivých přípravků kvůli možným interakcím s přípravkem Bonissa.
Laboratorní vyšetření
V průběhu podávání KPA mohou být ovlivněny výsledky některých laboratorních testů, včetně jaterních testů, funkčních vyšetření nadledvin a štítné žlázy, plazmatické hladiny transportních bílkovin (např. SHBG, lipoproteinů), ukazatelé uhlovodanového metabolizmu, koagulace a fibrinolýzy. Povaha a rozsah jsou částečně závislé na charakteru a dávkování použitých hormonů.
(cs)
|