salt:hasText
| - Laktátová acidóza:
Laktátová acidóza je vzácná nicméně závažná metabolická komplikace (s vysokou úmrtností, pokud není okamžitě zahájena příslušná léčba), která se může objevit v důsledku kumulace metforminu. Případy laktátové acidózy hlášené u pacientů léčených pomocí metforminu se vyskytovaly především u diabetiků se signifikantním ledvinovým selháváním. Výskyt laktátové acidózy je možné, ale i nutné, snižovat posouzením ještě dalších souvisejících rizikových faktorů jako nedostatečná kontrola diabetu, ketóza, dlouhodobější hladovění, nadměrná konzumace alkoholu, jaterní nedostatečnost a jakýkoliv stav související s hypoxií.
Diagnóza:
Nebezpečí laktátové acidózy se musí zvažovat v případě nespecifických příznaků, jako jsou svalové křeče se zažívacími potížemi, jako je bolest břicha a těžká astenie.
Může být provázeno dušností, bolestí břicha a hypotermií a komatem. Laboratorní nálezy při diagnóze zahrnují sníženou hodnotu pH, plazmatické laktátové hodnoty nad 5 mmol/l a zvýšenou diferenci mezi hodnotami anionů a poměr laktátu a pyruvátu. V případě podezření na metabolickou acidózu se metformin vysazuje a pacienta je nutné neprodleně hospitalizovat (viz odstavec 4.9).
Funkce Ledvin:
Metformin se vylučuje přes ledviny, a proto se před zahájením léčby a v dále v pravidelných intervalech stanoví clearance kreatininu (může být odhadnuta ze stanovení hladin sérového kreatininu s použitím Cockroft-Gaultova pravidla, a to:
* alespoň jednou ročně u pacientů s normální ledvinovou funkcí,
* alespoň dvakrát až čtyřikrát ročně u pacientů se clearance kreatininu v dolní hranici normálního rozpětí hodnot a u starších pacientů.
Zhoršená funkce ledvin je častá u starších pacientů a bývá u nich bez příznaků. Zvláštní pozornost se musí věnovat situacím, kdy může ke zhoršení ledvinové funkce docházet – např. při zahajování antihypertenzní léčby nebo diuretické léčby a při zahájení léčby nesteroidními protizánětlivými přípravky (NSAID).
Podávání jodovaných kontrastních látek:
Intravaskulární podávání jodovaných kontrastních látek při radiologických vyšetřeních může vést k selhání ledvin. Toto může vyvolat akumulaci metforminu a může vyvolat laktátovou acidózu. Metformin se musí před uvedeným vyšetřením nebo v jeho průběhu vysadit a další léčba se nesmí zahájit 48 hodin po takovém vyšetření a teprve až po opětovném posouzení ledvinových funkcí a po potvrzení jejich normálních hodnot (viz odstavec 4.5).
Chirurgický zákrok:
Metformin se musí vysadit 48 hodin před plánovanou operací, která se bude provádět pod celkovou, míšní nebo peridurální anestézií. Léčbu lze opětovně zahájit až 48 hodin po operaci nebo po zahájení perorální výživy a teprve po návratu k normální funkci ledvin.
Děti a dospívající:
Před zahájením léčby pomocí metforminu musí být potvrzena diagnóza diabetes mellitus typu II.
V jednoletých kontrolovaných klinických studiích nebyly zjištěny žádné účinky metformin na růst a dospívání, dlouhodobější údaje týkající se těchto ukazatelů však nejsou k dispozici. Proto se v této souvislosti doporučuje pečlivé monitorování léčby pomocí metforminu u dětí, a to zvláště v jejich předpubertálním věku.
Děti ve věku od 10 do 12 let:
V kontrolovaných klinických studiích u dětí a dospívajících bylo zahrnuto pouze 15 subjektů ve věku mezi 10 a 12 lety. Účinnost a bezpečnost metforminu u těchto dětí se sice nelišily od účinnosti a bezpečnosti u starších dětí a dospívajících, avšak při předepisování daného přípravku dětem ve věku mezi 10 až 12 lety se doporučuje zvláštní opatrnost.
Další opatření:
Všichni pacienti by měli pokračovat v dodržování své diety s pravidelným rozložením příjmu uhlovodanů během dne. Pacienti s nadváhou musejí i nadále dodržovat svou dietu s omezeným obsahem energie.
Pravidelně se musí provádět obvyklé laboratorní vyšetření zaměřené na monitorování diabetu.
Samotný metformin hypoglykémii nevyvolává, opatrnost je však nutná při jeho užívání v kombinaci s inzulínem nebo perorálními antidiabetiky (např. sulfonyl močovinou nebo meglinitidy).
(cs)
|