salt:hasText
| - Tak jako u většiny léčiv nelze vyloučit možnost vzniku reakcí z přecitlivělosti s projevy od mírné kožní reakce až po anafylaktickou reakci.
Lariam může zvyšovat riziko vzniku křečových stavů u pacientů s epilepsií. Pacientům trpícím epilepsií lze proto podávat Lariam pouze pro vlastní léčbu (nikoliv profylakticky ani pro pohotovostní léčbu), a to jen v případech, kdy nelze užít bezpečnější lék (viz bod 4.5 Interakce s jinými léčivými přípravky a jiné formy interakce).
U pacientů s poškozenou funkcí jater může docházet k pomalejší eliminaci meflochinu a tím ke zvýšení plazmatických hladin léku a vyššímu riziku nežádoucích účinků.
Z důvodu možného rizika prodloužení QTc intervalu, které může být fatální, nesmí být halofantrin užíván během profylaktického nebo léčebného podávání Lariamu pro malárii nebo během 15 týdnů po poslední dávce Lariamu (viz bod 5.2 Farmakokinetické vlastnosti - Eliminace). Díky zvýšeným plazmatickým koncentracím a eliminačnímu poločasu meflochinu, které vznikají po společném užití Lariamu s ketokonazolem a také, je-li ketokonazol užíván během profylaktického nebo léčebného podávání Lariamu k léčbě malárie anebo během 15 týdnů po poslední dávce Lariamu, může být také očekáváno riziko prodloužení intervalu QTc (viz bod 4.5 Interakce s jinými léčivými přípravky a jiné formy interakce a bod 5.2 Farmakokinetické vlastnosti - Eliminace). Nejsou k dispozici údaje o důsledcích podání meflochinu po předchozím podávání halofantrinu.
U pacientů s poruchami srdečního rytmu či vodivosti je nutné podávat Lariam s opatrností.
U chemoprofylaxe je bezpečnostní profil meflochinu charakterizován převahou neuropsychiatrických nežádoucích účinků. Pokud se v době profylaktického užívání Lariamu objeví psychické změny jako stavy akutní úzkosti, depresivní stavy, neklid nebo zmatenost, je třeba léčbu přerušit a zahájit jinou alternativní léčbu. Vzhledem k dlouhému poločasu meflochinu se mohou nežádoucí účinky na přípravek Lariam objevit nebo přetrvávat až několik týdnů po přerušení užívání léku. U malého počtu pacientů bylo hlášeno, že závratě nebo vertigo a porucha rovnováhy mohou přetrvávat měsíce po přerušení užívání léku.
V návaznosti na ukončení terapie smíšené malárie vyvolané kmenem Plasmodium falciparum a Plasmodium vivax je doporučena následná profylaktická terapie deriváty 8-aminochinolinu, např. primachin) z důvodu eliminace jaterních forem Plasmodium vivax a zabránění relapsu onemocnění.
U P. falciparum se objevují geografické vzorce lékové rezistence a výběr léku, kterému je dávána při profylaxi malárie přednost, se může lišit na různých místech. Rezistence P. falciparum na meflochin byla hlášena především v oblastech lékové multirezistence v jihovýchodní Asii. V některých oblastech byla pozorována zkřížená rezistence mezi meflochinem a halofantrinem a zkřížená rezistence mezi meflochinem a chinidinem. Pro další informace o vzorci geografické rezistence je nezbytné konzultovat příslušné národní centrum.
Během léčby přípravkem Lariam byly hlášeny případy agranulocytózy a aplastické anémie (viz bod 4.8 Nežádoucí účinky).
Tento léčivý přípravek obsahuje monohydrát laktózy. Pacienti se vzácnými dědičnými problémy s intolerancí galaktózy, hereditární deficiencí laktázy nebo malabsorpcí glukózy a galaktózy by tento přípravek neměli užívat.
(cs)
|