Toxicita: Po podávání vysokých dávek verapamilu potkanům a psům po dobu 18 měsíců nedošlo k výskytu nežádoucích účinků. Při toxických dávkách uhynuly 3 ze 42 zvířat. Příčinou byla bradykardie, inhibice atrioventrikulárního vedení a pokles krevního tlaku. Rovněž se vyskytla reverzibilní hyperplazie gingivy. U psů se na konci pokusu nenašly změny v hematologické a klinicko-chemické oblasti.
Teratogenita: Při podávání verapamilu králíkům a potkanům nebyl prokázán teratogenní efekt. U psů byla při dávkování 60 mg/kg tělesné hmotnosti prokázána embryotoxicita. Neexistují žádné známky pro průkaz teratogenity a embryotoxicity u člověka.
Mutagenita: Testy mutagenity (AMES test, testy chromozomální aberace na lidských lymfocytech in vitro a na kostní dřeni čínského křečka in vivo, test buněčné transformace na embryonálních buňkách syrského křečka) neprokázaly mutagenní účinek verapamilu.
Kancerogenita: Po podávání verapamilu potkanům v dávkách 10-120 mg/kg živé hmotnosti po dobu 24 měsíců nebyl prokázán kancerogenní účinek verapamilu.
(cs)