salt:hasText
| - Toxicita
Komplexní klinické údaje o předávkování citalopramem jsou omezené, v mnoha případech se jedná o současné předávkování jinými léky či alkoholem. Citalopram je podáván pacientům s potenciálním rizikem pokusu o sebevraždu a bylo také hlášeno několik pokusů o sebevraždu. Chybějí však detaily o přesné dávce. Byly zaznamenány smrtelné případy předávkování citalopramem s citalopramem samotným, avšak většina smrtelných případů zahrnovala předávkování dalšími léky. Smrtelná dávka není známa. Pacienti přežili i po požití až 2 g citalopramu. Účinky jsou potencovány alkoholem požitým ve stejnou dobu. Možná interakce s tricyklickými antidepresivy a IMAO.
Příznaky:
Při předávkování citalopramem byly hlášeny tyto příznaky: nevolnost, ospalost, dystonie, křeče, tachykardie, somnolence, prodloužení QT intervalu, koma, zvracení, třes, hypotenze, srdeční zástava, serotoninový syndrom, agitovanost, bradykardie, závratě, raménková blokáda, prodloužení QRS, hypertenze, midriáza, torsade de pointes, stupor, pocení, cyanóza, hyperventilace, hyperpyrexie a síňová a komorová arytmie. Vzácně, při těžké otravě, mohou nastat příznaky „serotoninového syndromu“. Ten zahrnuje alteraci mentálního stavu, neuromuskulární hyperaktivitu a autonomní nestabilitu. Může se vyskytnout hyperpyrexie a zvýšení hladiny kreatininkinázy v séru. Rhabdomyolýza je vzácná.
Léčba:
Specifické antidotum neexistuje a léčba zahrnuje udržování průchodnosti dýchacích cest a monitorování EKG a vitálních funkcí. Léčba je symptomatická a podpůrná. Pokud bylo požito velké množství léku v nedávné době, lze zvážit výplach žaludku (jestliže je pacient v bezvědomí, je nutné nejprve provést intubaci). Zvažte podání aktivního uhlí dospělým a dětem, kteří požili více než 5 mg/kg tělesné hmotnosti během 1 hodiny. Ukázalo se, že podání aktivního uhlí ½ hodiny po požití citalopramu snížilo absorpci o 50 %. Pro urychlení pasáže lze také zvážit podání osmoticky působících laxativ, např. síran sodný. Mělo by se sledovat EKG a vitální funkce.
U pacientů s městnavým srdečním selháním/bradykardií, u pacientů, kteří současně užívají léky, které prodlužují QT interval nebo u pacientů s narušeným metabolismem, např. s jaterním poškozením se v případě předávkování doporučuje monitorovat EKG.
Pokud je porušeno vědomí, pacient má být intubován.
Křeče by měly být zvládány intravenózním diazepamem, pokud jsou časté nebo dlouhodobé.
(cs)
|