salt:hasText
| - Vzhledem k primárnímu účinku kvetiapinu na centrální nervový systém je třeba věnovat zvýšenou pozornost podávání kvetiapinu s prodlouženým uvolňováním v kombinaci s jinými centrálně působícími léčivými přípravky a alkoholem.
Cytochrom P450 (CYP) 3A4 je enzym, který je především odpovědný za metabolizmus kvetiapinu zprostředkovaný cytochromem P450. V interakční studii se zdravými dobrovolníky vedlo současné podávání kvetiapinu (dávka 25 mg) s ketokonazolem (inhibitor CYP 3A4) k 5- až 8násobnému zvýšení AUC kvetiapinu. Z tohoto důvodu je souběžné podávání kvetiapinu a inhibitorů CYP3A4 kontraindikovano. Rovněž se nedoporučuje užívat kvetiapin spolu s grapefruitovou šťávou.
V klinické farmakokinetické studii s opakovanými dávkami kvetiapinu, před a v průběhu léčby karbamazepinem (známý induktor jaterních enzymů), vedlo současné podávání karbamazepinu
k významnému zvýšení clearance kvetiapinu. Zvýšená clearance snižuje systémovou dostupnost kvetiapinu (měřenou jako plocha pod křivkou – AUC) průměrně až o 13 % ve srovnání s kvetiapinem samotným; u některých pacientů však bylo snížení dostupnosti ještě větší. V důsledku této interakce může dojít ke snížení plasmatických koncentrací kvetiapinu a ovlivnění účinnosti léčby kvetiapinem.
Současné podávání kvetiapinu a fenytoinu (další induktor mikrosomálních enzymů) výrazně zvyšuje clearance kvetiapinu o přibližně 450 %. U pacientů užívajících induktory jaterních enzymů lze kvetiapin nasadit pouze pokud má lékař za to, že prospěch léčby kvetiapinem převáží nad možnými riziky vyplývajícími z vysazení léčby induktorem jaterních enzymů. Je důležité, aby jakákoli změna léčby induktorem jaterních enzymů byla postupná a pokud je to potřebné, aby byl nahrazen léčivem, které není induktorem jaterních enzymů (např. natrium-valproátem) (viz bod 4.4).
Farmakokinetika kvetiapinu nebyla současným podáváním antidepresiva imipraminu (známý inhibitor CYP 2D6) ani fluoxetinu (známý inhibitor CYP 3A4 a CYP 2D6) významně ovlivněna.
Farmakokinetika kvetiapinu se při současném podávání s antipsychotiky risperidonem nebo haloperidolem významně nemění. Při současném podávání kvetiapinu a thioridazinu se clearance
kvetiapinu zvýšila o asi 70 %.
Farmakokinetika kvetiapinu se při současném podávání cimetidinu nemění.
Při současném podávání kvetiapinu a lithia ke změnám farmakokinetiky lithia nedochází.
Při současném podávání natrium-valproátu a kvetiapinu nedochází ke klinicky významné
změně farmakokinetiky obou léčiv. Retrospektivní studie u dětí a dospívajících, kterým se podával valproát, kvetiapin nebo obě látky, zjistila v porovnání se skupinami s monoterapií vyšší incidenci leukopenie a neutropenie ve skupině, které se podávala kombinace.
Formální interakční studie s běžně používanými kardiovaskulárními léčivými přípravky nebyly provedeny.
Při současném podávání kvetiapinu a léčivých přípravků, které způsobují elektrolytovou nerovnováhu nebo prodlužují interval QT, je třeba opatrnost.
U pacientů užívajích kvetiapin byly hlášeny falešně pozitivní výsledky stanovení methadonu a tricyklických antidepresiv enzymatickými imunologickými metodami. Doporučuje se potvrdit nejisté screeningové výsledky imunologických stanovení vhodnou chromatografickou metodou.
(cs)
|