salt:hasText
| - Bylo hlášeno jedno úmrtí pacienta v klinické studii po předávkování 13,6 g kvetiapinu a v postmarketingovém sledování při dávce jen 6 g samotného kvetiapinu. Naproti tomu bylo hlášeno přežití pacienta po akutním předávkování 30 g kvetiapinu. V postmarketingovém sledování byly velmi vzácně hlášeny případy předávkování samotným kvetiapinem, následované komatem nebo smrtí. Navíc byly při předávkování samotným kvetiapinem hlášeny následující účinky: prodloužení QT intervalu, záchvaty, status epilepticus, rhabdomyolýza, útlum dýchání, retence moči, zmatenost, delirium a/nebo agitovanost.
Pacienti s dříve diagnostikovaným závažným srdečným onemocněním mají větší riziko vlivu předávkování (viz bod 4.4. Kardiovaskulární onemocnění).
Obecně byly pozorované příznaky výsledkem vystupňování známých farmakologických účinků přípravku, např. ospalost a sedace, tachykardie a hypotenze.
Léčba předávkování
Neexistuje specifické antidotum pro kvetiapin. V případě závažných příznaků je třeba zvážit možnost spolupůsobení několika léků a doporučuje se léčba na jednotce intenzivní péče, zajištění a udržování průchodnosti dýchacích cest, zabezpečení dostatečné oxygenace a ventilace a monitorování a podpora kardiovaskulárního systému. Ačkoliv nebyla při předávkování dosud studována prevence absorpce, při závažné otravě může být výplach žaludku (při bezvědomí po intubaci) indikován a pokud možno proveden do jedné hodiny po požití kvetiapinu. Je třeba zvážit podání aktivního uhlí spolu s laxativem.
Při předávkování kvetiapinem musí být refraktorní hypotenze vhodně léčena, např. intravenózním podáním tekutin a/nebo sympatomimetickými léky. Adrenalin a dopamin nesmějí být podány, jelikož beta stimulace může v kombinaci s kvetiapinem indukovanou alfa blokádou zhoršit hypotenzi.
Pacient musí být pod přísným lékařským dohledem a až do uzdravení je třeba pokračovat v jeho monitorování.
(cs)
|