salt:hasText
| - Většina nežádoucích účinků se vztahuje k oku.
Oční poruchy
Velmi časté (≥1/10) : Zvýšená pigmentace duhovky, podráždění oka (včetně pocitu cizího tělesa), změny řas (pigmentace, zesílení, prodloužení, nárůst jejich počtu).
Časté (≥1/100 až <1/10) : Mírná až střední hyperemie spojivek, přechodné tečkovité eroze epitelu, většinou bez příznaků, blefaritida, bolest oka.
Méně časté (≥1/1000 až <1/100) : Otok víčka.
Vzácné (≥1/10000 až <1/1000) : Iritida/uveitida, makulární edém, symptomatický korneální edém a eroze, otok okolí očnic, ztmavnutí kůže víček, lokalizované kožní reakce na očních víčkách, špatný směr růstu očních řas, které mohou někdy dráždit oko, nárůst počtu, ztmavnutí, zesílení a prodloužení chloupků a řas (většina případů u japonské populace), další řada řas ve štěrbině Meibomových žlaz (distichiáza).
Srdeční poruchy:
Vzácné (≥1/10000 až <1/1000) : Palpitace.
Velmi vzácné (<1/10000) : Zhoršení anginy pectoris u pacientů s předchozím onemocněním.
Respirační, hrudní a mediastinální poruchy:
Vzácné (≥1/10000 až <1/1000) : Astma, exacerbace astmatu a dušnost.
Poruchy kůže a podkoží:
Méně časté (≥1/1000 až <1/100) : Kožní vyrážka.
Celkové a jinde nezařazené poruchy a lokální reakce po podání:
Velmi vzácné (<1/10000) : Bolest na hrudi.
Poruchy nervového systému:
Vzácné (≥1/10000 až <1/1000) : Bolest hlavy, závrať.
Poruchy pohybového systému a pojivové tkáně
Vzácné (≥1/10000 až <1/1000) : Myalgie, artralgie.
Latanoprost může způsobit zvýšení množství hnědého pigmentu v duhovce, především u pacientů se smíšenou barvou duhovky (např. modrohnědou, šedohnědou, žlutohnědou, zelenohnědou). To je způsobeno zvýšením obsahu melaninu v melanocytech stromatu duhovky. U některých pacientů může být tato změna barvy duhovky trvalá (viz též bod 4.4).
Vzácně se v průběhu léčby latanoprostem objevil makulární edém, zejména u pacientů s afakií, s pseudoafakií s natrženým zadním pouzdrem čočky nebo s předněkomorovou čočkou, nebo u pacientů se známými rizikovými faktory pro cystoidní makulární edém (jako je diabetická retinopatie a retinální žilní okluze). Nelze vyloučit souvislost mezi nevysvětlitelným výskytem makulárního edému a užíváním latanoprostu (viz též bod 4.4).
Byly hlášeny vzácné případy iritidy/uveitidy. Většina těchto pacientů měla predisponující rizikové faktory pro iritidu/uveitidu.
Byly hlášeny vzácné případy astmatu, exacerbace astmatu a dyspnoe. U pacientů s astmatem není dostatek zkušeností, ale ve studiích na malém počtu pacientů se středně závažným astmatem léčených steroidní a nesteroidní léčbou se zjistilo se, že latanoprost má vliv na funkci plic. Nemáme žádné zkušenosti u pacientů se závažným astmatem, a proto by tito pacienti měli být léčeni s opatrností, dokud nebude k dispozici dostatek zkušeností.
Pediatrická populace
Ve 2 krátkodobých klinických studiích (≤ 12 týdnů) léčených latanoprostem zahrnujících 93 (25 a 68) pediatrických pacientů byl bezpečnostní profil podobný jako u dospělých a nebyly zjištěny žádné nové nežádoucí účinky. Krátkodobé bezpečnostní profily v obou pediatrických souborech byly rovněž obdobné (viz bod 5.1). Nežádoucí účinky pozorované častěji u pediatrické populace v porovnání s dospělými jsou: nasofaryngitida a horečka.
(cs)
|