salt:hasText
| - Příznaky:
Stejně jako ostatní benzodiazepiny způsobuje i midazolam ospalost, ataxii, dysatrii a nystagmus. Předávkování midazolamem je zřídka život ohrožující, pokud je midazolam užíván samostatně, v důsledku však může způsobit areflexii, apnoe, hypotenzi, kardiorespirační depresi a ve vzácných případech kóma. Pokud nastane kóma, obvykle trvá několik hodin; zejména u starších pacientů může být protrahované a cyklické. Respirační deprese navozená účinkem benzodiazepinů je závažnější u pacientů s respiračními chorobami.
Benzodiazepiny zesilují účinky jiných látek tlumících centrální nervový systém, včetně alkoholu.
Léčba:
Monitorování vitálních funkcí pacienta a podpůrná léčba je indikována v závislosti na klinickém stavu pacienta. Pacienti mohou především vyžadovat symptomatickou léčbu kardiorespiračních účinků nebo účinků na centrální nervový systém.
Pokud je přípravek užíván perorálně, mělo by se vhodnou metodou zabránit další absorpci, např. podávat živočišné uhlí každou 1 až 2 hodiny. Při užívání živočišného uhlí je u ospalých pacientů naprosto nutná ochrana dýchání. V případě smíšeného požití může být zvážena gastrická laváž, ale ne jako rutinní opatření.
Jestliže je útlum CNS závažný, zvážit použití flumazenilu, antagonisty benzodiazepinů.
Je možné jej podat pouze za přísně monitorovaných podmínek. Flumazenil má krátký poločas (přibližně jednu hodinu), a proto pacienti, jimž je podáván, musí být důkladně monitorováni po odeznění jeho účinku. Flumazenil musí být užíván s extrémní opatrností, pokud pacient užívá látky snižující práh dráždivosti (např. tricyklická antidepresiva). Další informace o správném použití jsou uvedeny v souhrnu údajů o přípravku pro flumazenil.
(cs)
|