salt:hasText
| - Poznámka: Mají být vzaty v úvahu preskripční informace souběžně podávané medikace, aby bylo možné stanovit potenciální interakce.
Vliv jiných léčivých přípravků na Nexplanon
Interakce mezi hormonálními kontracepčními přípravky a jinými léčivými přípravky mohou vést k menstruačnímu krvácení a/nebo k selhání antikoncepce. V literatuře byly hlášeny informace o následujících interakcích (hlavně s kombinovanými kontracepčními přípravky, ale příležitostně také s čistě gestagenními kontraceptivy).
Jaterní metabolizmus
Může dojít k interakci s léčivými přípravky, které indukují jaterní enzymy, zvláště enzymy cytochromu P450, což může mít za následek zvýšenou clearance pohlavních hormonů (např. fenytoin, fenobarbital, primidon, karbamazepin, rifampicin, a léčivé přípravky používané při HIV (např. ritonavir, nelfinavir, nevirapin, efavirenz) a možná také oxkarbazepin, topiramát, felbamát, griseofulvin a přírodní přípravky obsahující třezalku tečkovanou).
Management
U žen léčených některým z těchto výše zmíněných léčivých přípravků je vhodné doporučit, aby kromě přípravku Nexplanon navíc používaly nehormonální metodu antikoncepce. Při používání léčivých přípravků indukujících jaterní enzymy má být nehormonální metoda používána po celou dobu současného podávání přípravku a dalších 28 dní po ukončení jeho podávání.
U žen, které jsou dlouhodobě léčeny přípravky indukujícími jaterní enzymy, se doporučuje implantát odstranit a poradit antikoncepční metodu, která není těmto přípravky ovlivněna.
Zvýšení plazmatických hladin hormonů spojené se současně podávanými léčivými přípravky
Léčivé přípravky (např. ketokonazol), které inhibují jaterní enzymy, například CYP3A4, mohou zvýšit plazmatické hladiny hormonů.
Vliv přípravku Nexplanon na jiné léčivé přípravky
Hormonální kontracepční prostředky mohou zasahovat do metabolizmu jiných léků. Podle toho mohou být jejich plazmatické a tkáňové koncentrace buď zvýšené (např. cyklosporin) nebo snížené (např. lamotrigin).
Laboratorní parametry
Údaje získané při používání kombinovaných perorálních kontraceptiv prokázaly, že kontracepční hormony mohou ovlivnit některé laboratorní parametry, včetně biochemických parametrů jaterních a renálních funkcí, funkcí štítné žlázy, nadledvinek, sérových hladin (vazebných) proteinů, např. kortikosteroidy vázajícího globulinu a frakcí lipidů/lipoproteinů, parametrů metabolizmu sacharidů a parametrů koagulace a fibrinolýzy. Obecně platí, že změny zůstávají v rozmezí normálních hodnot. Není známo, do jaké míry tato zjištění platí i pro čistě gestagenní kontraceptiva.
(cs)
|