salt:hasText
| - Současné užití haloperidolu a léků, o kterých je známo, že prodlužují interval QT, může zvýšit riziko vzniku ventrikulárních arytmií, včetně torsade de pointes. Proto se současné podání těchto přípravků nedoporučuje (viz bod 4.3 Kontraindikace).
Patří sem některá antiarytmika, jako je třída Ia (chinidin, disopyramid a prokainamid), antiarytmika třídy III (amiodaron, sotalol a dofetilid), některé antimikrobiální látky (sparfloxacin, moxifloxacin, erythromycin i.v.) tricyklická antidepresiva (jako je amitriptylin), některá tetracyklická antidepresiva (jako je maprotilin), jiná neuroleptika (např. fenothiaziny, pimozid a sertindol), některá antihistaminika (jako je terfenadin), cisaprid, bretylium a některá antimalarika jako chinin a meflochin. Tento seznam není kompletní.
Současné užití léčiv, která způsobují elektrolytovou nerovnováhu, může zvýšit riziko ventrikulárních arytmií a není doporučeno (viz bod 4.4). Je třeba se vyhnout podání diuretik, zvláště těch, která způsobují hypokalemii. V případě potřeby je třeba upřednostnit kalium šetřící diuretika.
Haloperidol je metabolizovaný několika cestami, včetně glukuronidace a enzymového systému cytochromu P450 (zvláště CYP 3A4 nebo CYP 2D6). Inhibice těchto metabolických cest jinými léky nebo snížení aktivity CYP 2D6 může vést ke zvýšení koncentrace haloperidolu a ke zvýšení rizika vzniku nežádoucích účinků, včetně prodloužení intervalu QT. Ve farmakokinetických studiích bylo hlášeno mírné nebo střední zvýšení koncentrace haloperidolu, pokud byl haloperidol podáván spolu s léky, které jsou substráty nebo inhibitory izoenzymů CYP 3A4 nebo CYP 2D6, jako je itrakonazol, buspiron, venlafaxin, alprazolam, fluvoxamin, chinidin, fluoxetin, sertralin, chlorpromazin a promethazin. Snížení enzymatické aktivity CYP 2D6 může vést ke zvýšení koncentrací haloperidolu. Při současném podání haloperidolu s metabolickými inhibitory ketokonazolem (400 mg/den) a paroxetinem (20 mg/den) bylo zaznamenáno prodloužení intervalu QT a extrapyramidové symptomy. Může být potřeba snížit dávku haloperidolu.
Vliv jiných léků na haloperidol
Dlouhodobé podávání enzymových induktorů jako např. karbamazepinu, fenobarbitalu, rifampicinu současně s haloperidol-dekanoátem výrazně snižuje plasmatické hladiny haloperidolu. Proto je někdy třeba při kombinaci s těmito látkami dávku nebo interval mezi dávkami haloperidol-dekanoátu podle potřeby přizpůsobit. Po ukončení aplikace těchto léků pak bývá nutné dávky přípravku Haloperidol Decanoat-Richter snížit.
Natrium-valproát, léčivo známé tím, že inhibuje glukuronidaci, neovlivňuje plasmatické koncentrace haloperidolu.
Účinek haloperidolu na jiné léky
Stejně jako všechna neuroleptika, může přípravek Haloperidol Decanoat-Richter zvýšit útlum centrálního nervového systému vyvolaný jinými léky tlumícími CNS, včetně alkoholu, hypnotik, sedativ a silných analgetik. Byl hlášený také zvýšený účinek na CNS při kombinaci s methyldopou.
Haloperidol Decanoat-Richter může antagonizovat účinek adrenalinu a jiných sympatomimetik a může vyvolat opačný efekt hypotenzivních adrenergních blokátorů, jako např. guanethidinu.
Haloperidol Decanoat-Richter může snižovat antiparkinsonské působení levodopy.
Haloperidol je inhibitorem CYP 2D6. Haloperidol Decanoat-Richter inhibuje metabolismus tricyklických antidepresiv a zvyšuje tak plasmatické hladiny a těchto léků.
Jiné formy interakce
Ve vzácných případech byl při kombinaci lithia a haloperidolu hlášen encefalopatii podobný syndrom. Zůstává sporné, zda tyto případy představují vyhraněnou klinickou jednotku, nebo zda jsou to ve skutečnosti případy neuroleptického maligního syndromu a/nebo lithiové toxicity. Příznaky encefalopatii podobného syndromu zahrnují zmatenost, dezorientaci, bolest hlavy, poruchy rovnováhy a ospalost. Jedno hlášení prokázalo asymptomatické abnormality EEG při podání této kombinace a naznačuje, že by mohlo být vhodné monitorování EEG. Při současném podání lithia a haloperidolu je třeba podávat haloperidol v nejnižší účinné dávce a hladiny lithia je třeba monitorovat a udržovat pod 1 mmol/l. Pokud se objeví encefalopatii podobný syndrom, je třeba neprodleně ukončit léčbu.
Bylo hlášeno antagonické působení antikoagulační látky fenindionu.
Vzhledem ke snížení prahu pro vznik křečí může být třeba zvýšit dávku antikonvulziv.
(cs)
|