salt:hasText
| - Po požití větší dávky glimepiridu se může objevit hypoglykémie, trvající od 12 do 72 hodin, a může se opakovat po počátečním zotavení. Symptomy mohou být přítomné až za 24 hodin po požití. Obecně lze doporučit hospitalizaci. Mohou se objevit nevolnost, zvracení a bolesti v epigastriu. Hypoglykémie je většinou provázena neurologickými příznaky jako je neklid, třes, poruchy vidění, problémy koordinace, ospalost, kóma a křeče.
Léčba prvotně spočívá v zabránění vstřebání glimepiridu vyvoláním zvracení a poté podáním vody nebo limonády s aktivním uhlím (adsorbent) a síranem sodným (laxativum). Pokud bylo požito velké množství léku, je indikována gastrická laváž, následovaná podáním aktivního uhlí a síranu sodného. V případě těžkého předávkování je nutná hospitalizace na jednotce intenzivní péče. Podání glukosy musí být zahájeno co nejdříve, pokud je to nutné, intravenózním bolusem 50 ml 50% roztoku, následovaným infuzí 10% s pečlivou kontrolou krevní glukosy. Další léčba je symptomatická.
Především při léčbě hypoglykémie z důvodu náhodného předávkování přípravkem Glimegamma u kojenců a malých dětí musí být glukosa podávána s velikou opatrností, aby se předešlo hyperglykémii. Hladina krevní glukosy musí být pečlivě sledována.
(cs)
|