salt:hasText
| - Potenciální interakce eprosartanu a hydrochlorothiazidu:
Současné podávání se nedoporučuje
Lithium:
Při současném podávání lithia s inhibitory angiotenzin konvertujícího enzymu a vzácněji s antagonisty angiotenzinu II byl hlášen reversibilní vzestup koncentrace lithia v séru a jeho toxicity. Navíc je renální clearance lithia thiazidy snížena a následně může být zvýšeno riziko toxicity lithia. Proto se užití přípravku Teveten Plus H současně s lithiem nedoporučuje (viz bod 4.4). Je-li tato kombinace nezbytná, doporučuje se pečlivé sledování hladin lithia v séru.
Současné podávání vyžadující opatrnost
Baclofen:
Antihypertenzní účinek může být zesílen.
Nesteroidní protizánětlivé léčivé přípravky:
Nesteroidní protizánětlivé přípravky (např. acetylsalicylová kyselina (> 3 g/den), inhibitory cyklooxygenázy 2 a neselektivní nesteroidní protizánětlivé léky) mohou snižovat antihypertenzní účinek thiazidových diuretik a antagonistů angiotenzinu II.
U některých pacientů se sníženou funkcí ledvin (např. dehydrovaných pacientů nebo starších pacientů se sníženou funkcí ledvin) může současné podávání antagonistů angiotenzinu II a látek inhibujících cyklooxygenázu 2 způsobit další zhoršení funkce ledvin, včetně možného akutního renálního selhání, které je obvykle reversibilní. Proto má být tato kombinace podávána opatrně, zvláště u starších pacientů. Pacienti mají být přiměřeně zavodněni a po zahájení této kombinované léčby pravidelně od té doby mají být funkce ledvin sledovány.
Současné podávání je třeba zohlednit
Amifostin:
Antihypertenzní účinek může být zesílen.
Ostatní antihypertenziva:
Antihypertenzní účinek přípravku Teveten Plus H může být při současném užívání s ostatními antihypertenzivy zvýšen.
Alkohol, barbituráty, narkotika nebo antidepresiva:
Ortostatická hypotenze může být zesílena.
Potenciální interakce eprosartanu:
Současné podávání se nedoporučuje
Léčivé přípravky ovlivňující hladinu draslíku v krvi:
Na základě zkušenosti s používáním ostatních léčivých přípravků ovlivňujících renin - angiotenzinový systém může současné podávání kalium šetřících diuretik, doplňků draslíku, náhražek solí obsahujících draslík nebo jiných léčivých přípravků, které mohou zvýšit hladiny draslíku (např. heparin, ACE inhibitory), způsobit zvýšení draslíku v séru. Má-li být předepsán léčivý přípravek, který ovlivňuje hladiny draslíku v séru v kombinaci s přípravkem Teveten Plus H, doporučuje se sledování hladin draslíku v séru (viz bod 4.4).
Potenciální interakce hydrochlorothiazidu:
Současné podávání se nedoporučuje
Léčivé přípravky ovlivňující hladinu draslíku v krvi:
Účinek hydrochlorothiazidu na ztrátu draslíku může být zesílen současným podáváním ostatních léčivých přípravků vyvolávajících ztrátu draslíku a hypokalemii (např. ostatní kaliuretická diuretika, laxativa, kortikosteroidy, ACTH, amfotericin, karbenoxolon, sodná sůl penicilinu G nebo deriváty salicylové kyseliny). Tato kombinace se proto nedoporučuje (viz bod 4.4).
Současné podávání vyžadující opatrnost
Soli vápníku:
Thiazidová diuretika mohou zvýšit hladiny vápníku v séru, a to sníženým vylučováním vápníku. Pokud musí být předepsány doplňky vápníku, mají být hladiny vápníku v séru sledovány, případně dávkování vápníku příslušně upraveno.
Cholestyramin a kolestipol (pryskyřice):
Vstřebávání hydrochlorothiazidu je v přítomnosti pryskyřic s výměnou aniontů sníženo.
Digitalisové glykosidy:
Thiazidy vyvolaná hypokalemie nebo hypomagnesemie může podporovat výskyt srdečních arytmií vyvolaných digitalisem.
Léčivé přípravky, které mohou být ovlivněny poruchami draslíku v séru:
Při současném podávání přípravku Teveten Plus H s léčivými přípravky, které mohou být ovlivněny poruchami hladin draslíku (např. digitalisové glykosidy a antiarytmika) a s léky vyvolávajícími torsade de pointes (ventrikulární tachykardie), které zahrnují některá antiarytmika, je doporučováno pravidelné monitorování hladin draslíku v séru a EKG. Hypokalemie je predispozičním faktorem pro torsade de pointes (ventrikulární tachykardii).
( Třída Ia antiarytmik (např. chinidin, hydrochinidin, disopyramid).
( Třída III antiarytmik (např. amiodaron, sotalol, dofetilid, ibutilid).
( Některá antipsychotika (např. thioridazin, chlorpromazin, levomepromazin, trifluoperazin, cyamemazin, sulpirid, sultoprid, amisulprid, tiaprid, pimozid, haloperidol, droperidol).
( Ostatní (např. bepridil, cisaprid, diphemanil, erythromycin IV, halofantrin, mizolastin, pentamidin, terfenadin, vincamicin IV).
Nedepolarizující relaxancia kosterního svalstva (např. tubokurarin):
Účinek nedepolarizujících relaxancií kosterního svalstva může být hydrochlorothiazidem zvýšen.
Anticholinergní látky (např. atropin, biperiden):
Zvýšení biologické dostupnosti thiazidových diuretik snížením gastrointestinální motility a rychlosti vyprazdňování žaludku.
Antidiabetické léčivé přípravky (perorální a inzulin):
Léčba thiazidy může ovlivnit toleranci glukosy. Může být potřebná úprava dávkování antidiabetických léčivých přípravků (viz bod 4.4).
Metformin:
Metformin má být užíván opatrně kvůli riziku laktátové acidózy vyvolané možným funkčním selháním ledvin spojeným s podáním hydrochlorothiazidu.
Betablokátory a diazoxid:
Thiazidy mohou zvýšit hyperglykemický účinek betablokátorů a diazoxidu.
Presorické aminy (např. noradrenalin):
Účinek presorických aminů může být snížen.
Léčivé přípravky užívané k léčbě dny (probenecid, sulfinpyrazon a alopurinol):
Hydrochlorothiazid může zvýšit hladinu kyseliny močové v séru. Proto může být potřebné upravit dávkování urikosurických léčivých přípravků. Může být potřebné zvýšit dávkování probenecidu nebo sulfinpyrazonu. Současné podávání thiazidu může zvýšit incidenci reakcí z přecitlivělosti na alopurinol.
Amantadin:
Thiazidy mohou zvýšit riziko nežádoucích účinků vyvolaných amantadinem.
Cytotoxické látky (např. cyklofosfamid, methotrexát):
Thiazidy mohou snížit vylučování cytotoxických léčivých přípravků ledvinami a zvyšovat jejich myelosupresivní účinek.
Tetracykliny:
Současné podávání tetracyklinů a thiazidových diuretik zvyšuje riziko zvýšení hladiny urey vyvolané tetracykliny. Tato interakce se pravděpodobně netýká doxycyklinu.
(cs)
|