salt:hasText
| - Ve studiích se zvířaty bylo při použití Fosrenolu zjištěno ukládání lanthanu ve tkáních. Ve 105 kostních biopsiích u pacientů léčených Fosrenolem, některých až po dobu 4,5 let, byla zjištěna zvyšující se hladina lanthanu v průběhu času (viz bod 5.1). Žádné klinické údaje o ukládání lanthanu v jiných lidských tkáních nejsou k dispozici.
Použití Fosrenolu v klinických studiích po dobu delší než 2 roky je v současnosti omezené. Léčba Fosrenolem po dobu až 6 let však nevykázala změnu v profilu přínosů a rizik.
Pacienti s akutním peptickým vředem, ulcerózní kolitidou, Crohnovou nemocí nebo střevní obstrukcí nebyli zahrnuti do klinických studií s Fosrenolem. Fosrenol má být těmto pacientům podán až po pečlivém vyhodnocení přínosů a rizik. O Fosrenolu je známo, že způsobuje zácpu (viz bod 4.8), a proto je třeba opatrnosti u pacientů s predispozicí ke střevní obstrukci (např. předchozí břišní operace, peritonitida).
U pacientů s renální insuficiencí může vzniknout hypokalcemie. Fosrenol neobsahuje vápník. Z tohoto důvodu je třeba u této populace pacientů sledovat v pravidelných časových intervalech hladiny vápníku v séru a podávat vhodné doplňky.
Lanthan není metabolizován jaterními enzymy, ale je nejpravděpodobněji vylučován do žluči. Stavy vedoucí k výraznému snížení toku žluči mohou být spojeny s postupně pomalejším vylučováním lanthanu, což může způsobit vyšší plazmatické hladiny lanthanu a jeho zvýšené ukládání do tkání (viz body 5.2 a 5.3). Jelikož játra jsou hlavním orgánem zajišťujícím vylučování vstřebaného lanthanu, doporučuje se monitorace testů jaterních funkcí.
Bezpečnost a účinnost Fosrenolu u dětí a dospívajících nebyla stanovena; použití u dětí a dospívajících se nedoporučuje (viz bod 4.2).
Při rozvoji hypofosfatemie má být léčba Fosrenolem přerušena.
Rentgenové snímky břicha mohou mít u pacientů užívajících uhličitan lanthanitý rentgen-opacitní vzhled typický pro kontrastní látku.
Pacienti se vzácnou malabsorpcí glukózy a galaktózy by tento přípravek neměli užívat.
(cs)
|