salt:hasText
| - Ve studii s parkinsonickými pacienty, kterým byl podáván současně digoxin se neobjevily žádné interakce, které by měly vyvolat úpravu dávky.
Při současném podávání ropinirolu a levodopy resp. domperidonu (přípravek k léčbě nevolnosti a zvracení) nebyly prokázány žádné farmakokinetické interakce, které by vyžadovaly úpravu dávkování. Domperidon v periférii působí antagonisticky na dopaminovou akci ropinirolu a nepřestupuje hematoencefalitickou bariéru. Z tohoto důvodu má význam, jako antiemetikum pro pacienty léčené centrálně působícími agonisty dopaminu.
Neuroleptika a jiní centrálně působící antagonisté dopaminu, jako například sulpirid nebo metoklopramid, mohou snižovat účinek ropinirolu, a proto by neměly být tyto látky podávány současně s ropinirolem.
U pacientů léčených vysokými dávkami estrogenu byly pozorovány zvýšené plazmatické koncentrace ropinirolu. U pacientek, u kterých již byla zahájena hormonální substituční terapie (HRT), může být užívání ropinirolu započato podle doporučeného schématu. Jestliže se ale hormonální substituční terapie přeruší nebo začne během užívání ropinirolu, může to vyvolat nutnost úpravy dávkování ropinirolu.
Ropinirol je metabolizován především izoenzymem cytochromu P450 CYP 1A2. V jedné farmakokinetické studii u pacientů (kteří byli léčení ropinirolem v dávce 2 mg podávané třikrát denně pacientům s Parkinsonovou chorobou) se prokázalo, že současné podávání ciprofloxacinu zvyšovalo hodnoty Cmax ropinirolu o 60% a AUC ropinirolu o 84% s možným rizikem nežádoucích účinků. Z tohoto důvodu může být u pacientů již léčených ropinirolem nutná úprava dávky ropinirolu, pokud se současně podávají přípravky / nebo je jejich podávání přerušeno nebo ukončeno, které inhibují CYP 1A2, jako např. ciprofloxacin, enoxacin nebo fluvoxamin.
Ve studii zaměřené na farmakokinetickou interakci mezi ropinirolem (v dávce 2 mg podávané třikrát denně) a theofylinem zastupujícím skupinu substrátů enzymu CYP1A2 se u pacientů s Parkinsonovou chorobou nezjistily žádné změny ve farmakokinetice těchto dvou látek.
Na základě in vitro údajů má ropinirol v terapeutických dávkách jen malý potenciál inhibovat cytochrom P450. Proto je nepravděpodobné, že by ropinirol ovlivnil farmakokinetiku jiných léčivých přípravků metabolizovaných cestou přes cytochrom P450.
Je známo, že kouření indukuje metabolismus CYP 1A2, a proto, pokud pacienti během léčby ropinirolem začnou nebo přestanou kouřit, může být nezbytné dávku ropinirolu upravit.
(cs)
|