salt:hasText
| - Paracetamol
Po perorálním podání u člověka je paracetamol rychle (vrcholu plazmatické hladiny je dosaženo za 0,5–1,5 hodiny) a úplně vstřebáván. Vazba na plazmatické proteiny je nízká a ačkoli vzrůstá při předávkování, těžko někdy přesáhne 50 %. Enzymatická transformace probíhá hlavně v játrech, primárně přímou konjugací s kyselinou glukuronovou (55 %) a sírovou (35 %). Vytvořené malé množství toxických metabolitů p-aminofenolu a N-acetyl-p-benzochinoniminu (přes N-hydroxylaci) je vázáno glutathionem a cysteinem.
Metabolity jsou eliminovány v ledvinách. Plazmatický poločas je 1,5–2,5 hodiny, úplná eliminace nastane během 24 hodin. Maximální účinek a jeho průměrná doba trvání (4–6 hodin) přibližně koreluje s plazmatickou hladinou.
Kyselina acetylsalicylová
Po vstřebání se kyselina acetylsalicylová přeměňuje na kyselinu salicylovou, hlavní aktivní metabolit. U lidí závisí vazba na plazmatické proteiny na koncentraci; byly nalezeny hodnoty od 66 % až do 98 % (salicylová kyselina). Po podání byla kyselina acetylsalicylová prokázána v cerebrospinálních a synoviálních tekutinách. Absolutní biodostupnost analgetických/antipyretických dávek po perorálním podání je 60–70 %. Salicylová kyselina a její metabolity jsou převážně eliminovány v ledvinách. Hlavními metabolity jsou její konjugáty s glycinem (kyselina salicylurová) a glukuronovou kyselinou (salicyl-fenol-glukuronid a salicyl-acyl-glukuronid) jakož i kyselina gentisová, která vzniká přes oxidaci kyseliny salicylové, a konjugáty glycinu.
Acetylová skupina kyseliny acetylsalicylové se částečně separuje při hydrolýze během průchodu slizniční membránou gastrointestinálního traktu. Maximálních plazmatických hladin je dosaženo za 0,3–2 hodiny (celkový salicylát). Kinetika eliminace kyseliny acetylsalicylové je striktně závislá na dávce, protože metabolismus kyseliny acetylsalicylové má omezenou kapacitu (měnící se poločas eliminace od 2 do 30 hodin).
Kofein
Absorpční poločas kofeinu je 2–13 minut a po perorálním podání je téměř úplně vstřebáván. Dávka 5 mg má za následek Cmax 9–10 mikrogramů/ml během 30–40 min. Biodostupnost perorálně podávaného kofeinu je téměř úplná. Schopnost jeho vazby na plazmatické proteiny se mění od 30 % do 40 %, a jeho distribuční objem je 0,52–1,06 l/kg. Kofein je distribuován do všech kompartmentů, rychle prochází skrz hematoencefalickou bariéru, transplacentárně a vylučuje se do mateřského mléka.
Plazmatický poločas kofeinu je v rozmezí od 4,1 do 5,7 hodin, ačkoli je náchylný k silným inter- a intraindividuálním fluktuacím. Byly také naměřeny hodnoty 9–10 h. Kofein a jeho metabolity jsou eliminovány převážně ledvinami. V moči odebrané po 48 h bylo nalezeno až 86 % podávané dávky, ze které byl pouze z 1,8 % nezměněný kofein. Hlavními metabolity jsou kyselina 1-methylmočová (12–38 %, 1-methylxanthin (8–19 %) a 5-acetylamino-6-amino-3-methyl-uracil (15 %). Obsah ve stolici byl pouze 2–5 % dávky. Hlavním metabolitem byla kyselina 1,7-dimethylmočová odpovídající za 44 % celkového množství.
Kyselina acetylsalicylová a paracetamol ukázaly srovnatelnou míru absorpce a času k dosažení maximálních plazmatických hladin. Jejich biotransformační kroky jsou bez vzájemné interference a obě látky neukázaly jakékoli vzájemné obstrukce během renální eliminace.
Podle dosavadních pozorování neexistuje žádná relevantní vzájemná interference těchto 3 složek v kombinaci v rámci farmakokinetických charakteristik.
(cs)
|