salt:hasText
| - Příznaky
Mezi příznaky předávkování patří bradykardie, hypotenze, akutní srdeční nedostatečnost a bronchospasmus.
Léčba by obecně měla zahrnovat:
Pečlivé sledování, léčbu na jednotce intenzívní péče, výplach žaludku, použití aktivního uhlí a laxativa, aby se předešlo absorpci léčivého přípravku přítomného v gastrointestinálním traktu, podání plazmy nebo jejích náhrad k léčbě hypotenze a šoku.
Nadměrnou bradykardii lze zvrátit intravenózním podáním 1 – 2 mg atropinu a/nebo aplikací kardiostimulátoru. V případě potřeby může následovat intravenózní bolusová dávka 10 mg glukagonu. Tato může být v případě potřeby podána znovu nebo může být následně podána intravenózní infuze glukagonu 1 – 10 mg/hodinu v závislosti na stavu pacienta. Pokud se klinický stav po podání glukagonu nezlepší nebo pokud glukagon není k dispozici, je možné podat přípravek stimulující beta-adrenoreceptory (dobutamin, isoprenalin, noradrenalin). Dobutamin je možné podat intravenózní infuzí v dávce 2,5 až 10 mikrogramů/kg/minutu.
Vzhledem k jeho pozitivním inotropním účinkům by dobutamin mohl být rovněž podán k léčbě hypotenze a akutní srdeční nedostatečnosti. Jestliže došlo k předávkování vysokou dávkou, je pravděpodobné, že by tyto dávky byly nedostatečné ke zvládnutí účinků beta-blokády na srdce. Dávka dobutaminu by proto měla být v případě potřeby zvýšena tak, aby bylo dosaženo požadované odpovědi dle klinického stavu daného pacienta.
Lze rovněž zvážit podání iontů kalcia. Bronchospasmus lze obvykle zvládnout bronchodilatátory.
(cs)
|