salt:hasText
| - Doporučuje se, aby fluorouracil podával, nebo na to dohlížel, pouze kvalifikovaný lékař, který je obeznámený s používáním silných antimetabolitů a má vybavení pro pravidelné sledování klinických, biochemických a hematologických účinků během podání a po něm.
Všichni pacienti by měli počáteční léčbu absolvovat v nemocničním zařízení.
Po adekvátní léčbě fluorouracilem obvykle následuje leukopenie, kdy je nejnižší počet leukocytů(W.B.C.) většinou pozorován mezi 7. a 14. dnem první léčebné kúry, ale příležitostně může dojít ke zpoždění až o 20 dní. Počet se obvykle vrátí na normální hodnoty do 30. dne. Doporučuje se denní sledování počtu trombocytů a leukocytů a léčba by měla být přerušena, pokud počet trombocytů klesne pod 100 000/mm3 nebo počet leukocytů pod 3500/mm3. Pokud je celkový počet méně než 2000/mm3 a obzvláště, vyskytne-li se granulocytopenie, doporučuje se, aby byl pacient umístěn do ochranné izolace v nemocnici a léčen vhodným opatřením pro prevenci systémové infekce.
Léčbu je také třeba zastavit při prvním náznaku orální ulcerace nebo v případě gastrointestinálních vedlejších příznaků jako je stomatitida, průjem, krvácení z gastrointestinálního traktu nebo jakékoliv jiné krvácení. Poměr mezi účinnou a toxickou dávkou je malý a terapeutická odpověď pravděpodobně nebude bez jistého stupně toxicity. Proto je třeba dávat pozor na výběr pacientů a úpravu dávkování.
U pacientů se sníženou renální či jaterní funkcí nebo u pacientů se žloutenkou je třeba používat fluorouracil opatrně. Po podávání fluorouracilu byly hlášeny ojedinělé případy angíny, anomálie EKG a vzácně také infarkt myokardu. Proto je třeba dávat pozor u pacientů, kteří zažívají během léčebné kůry bolest na prsou nebo u pacientů s historií srdečního onemocnění.
Dihydropirimidindehydrogenáza (DPD) hraje důležitou roli v metabolismu fluorouracilu. U pacientů, kteří měli sníženou činnost / deficienci DPD byla hlášena zvýšená toxicita fluorouracilu. Tam, kde je to vhodné se před zahájením léčby 5-fluoropirimidiny vyžaduje určení činnosti DPD enzymu.
Analogy nukleosidu, např. brivudin a sorivudin, které ovlivňují činnost DPD mohou způsobit zvýšené plazmatické koncentrace a toxicitu fluoropirimidinů (viz bod 4.5). Proto je třeba dodržovat interval nejméně 4 týdnů mezi podáváním fluorouracilu a brivudinu, sorivudinu či analog. V případě náhodného podání analogů nukleosidu pacientům léčených fluorouracilem je třeba učinit efektivní opatření ke snížení toxicity fluorouracilu. Doporučuje se okamžitá hospitalizace. Je třeba zahájit jakákoliv opatření k prevenci systémové infekce a dehydratace.
Pacienti léčení 5-fluorouracilem se musí vyvarovat vakcinace živou vakcínou z důvodu potencionálního rizika těžké nebo smrtelné infekce. Je třeba se také vyhýbat lidem, kteří nedávno obdrželi vakcínu poliovirem.
Z důvodu rizika fotosenzitivity se nedoporučuje dlouhodobější vystavování slunečnímu záření.
Používejte opatrně u pacientů, kteří prodělali ve velkých dávkách radiaci pánevní oblasti.
Ženy a muži v produktivním věku musí během léčby a až 6 měsíců po jejím skončení užívat účinnou antikoncepci
Pacienti, kteří užívají fenytoin společně s fluorouracilem, mají pravidelně chodit na krevní testy, protože je možné, že budou mít zvýšenou hladinu fenytoinu v plasmě.
(cs)
|