salt:hasText
| - Farmakoterapeutická skupina: oftalmologika, jiná antialergika
ATC kód: S01GX01
Studie in vitro ukázaly, že chromoglykát inhibuje degranulaci senzitizovaných žírných buněk, a tím i uvolňování mediátorů zánětu po expozici antigenu. Jako mediátory zánětu figurují látky vytvářené a skladované v buňkách (např. histamin, kininy, chemotaktický faktor eosinofilů - ECF, chemotaktický faktor neutrofilů - NCF) anebo syntetizovaná de novo po stimulaci membránových struktur obsahujících arachidonovou kyselinu (tak vznikají např. prostaglandiny a leukotrieny).
Stabilizující efekt chromoglykátu na žírné buňky byl také zjištěn u člověka při bronchospazmu vyvolaném antigenem a zprostředkovaném IgE, stejně jako při alergické rinitidě. Bezprostřední alergická reakce souvisí především s uvolněním histaminu.
Prostaglandiny a leukotrieny se účastní opožděné reakce. Chemotaktické mediátory ECF, NCF a leukotrien LTB4 jsou odpovědné za pozdní zánětlivé reakce.
Kromě jiných postulovaných mechanismů účinku chromoglykát také působí jako antagonista kalcia. Blokuje kalciové kanály řízené IgE, a tak inhibuje receptorově řízený influx Ca2+ do žírných buněk; tím inhibuje i degranulaci mastocytů. Chromoglykát se specificky váže na protein vážící chromoglykát; tento protein je složkou kalciového kanálu řízeného IgE-receptorem.
Tento mechanismus účinku je společný buňkám všech sliznic (např. sliznice bronchiální, nosní, střevní a také spojivek).
(cs)
|