salt:hasText
| - Výsledky velké prospektivní epidemiologické studie a zkušenosti z postmarketingového sledování ukazují, že inhalační budesonid nemá nepříznivý vliv na průběh těhotenství a plod/ zdraví novorozence. Podobně jako při podávání jiných léčiv, je nutné i v případě budesonidu v průběhu těhotenství vážit potenciální prospěch pro matku a riziko pro plod. Vždy by měly být upřednostňovány inhalační kortikoidy, neboť jejich systémové účinky pro vyvolání obdobné plicní odpovědi jsou ve srovnání s perorálními kortikoidy menší.
Budesonid je vylučován do mateřského mléka, avšak v rozmezí doporučených terapeutických dávek přípravku se nepředpokládá účinek na kojence. Pulmicort Turbuhaler může být podáván v době kojení.
Dlouhodobá léčba kojících astmatiček inhalačním budesonidem (200 µg nebo 400 µg dvakrát denně) vedla k zanedbatelné systémové expozici kojenců k budesonidu.
Ve farmakokinetické studii byla pro obě uvažované dávky odhadovaná denní dávka, které byl vystaven plod, 0,3 % denní dávky, které byla vystavena matka. Průměrná plazmatická koncentrace na straně plodu byla 1/600 koncentrace pozorované na straně matky a za předpokladu úplné perorální biodostupnosti budesonidu u plodu. Koncentrace budesonidu ve vzorcích plazmy plodu byly vždy menší než limit kvantifikace.
Na základě dat s inhalovaným budesonidem a s ohledem na lineární farmakokinetiku budesonidu v rámci terapeutického dávkového intervalu pro nosní, inhalační, perorální a perrektální budesonid, se předpokládá, že expozice kojence je nízká.
(cs)
|