salt:hasText
| - Neexistují žádné klinické zkušenosti s použitím fludeoxyglukosy (18F) u těhotných žen.
Jestliže je nutné podávat radioaktivní léčivé produkty ženám, které mohou být těhotné, vždy by měly být zjištěny informace o těhotenství. Jakákoliv žena, které vynechala menstruace, by měla být považována za těhotnou, dokud nebude prokázán opak. V případě nejistoty je důležité, aby vystavení záření bylo minimální za dosažení požadované klinické informace. Měly by být zváženy alternativní techniky, které nezahrnují ionizující záření.
Radionuklidové postupy prováděné u těhotných žen zapříčiní, že plod je zasažen rovněž dávkami záření. Podání [18F]FDG-FR o aktivitě 400 MBq má za následek, že uterus absorbuje dávku 8,4 mGy. V tomto rozsahu dávky se neočekávají smrtelné účinky ani vyvolání malformací, růstové retardace ani funkční poruchy; avšak riziko vyvolání rakoviny nebo dědičných vad může být zvýšeno.
[18F]FDG-FR by neměla být podávána během těhotenství, ledaže by to bylo naprosto nezbytné nebo ledaže by prospěšnost pro matku byla důležitější než pro bezpečnost plodu.
Fludeoxyglukosa (18F) se vylučuje do mateřského mléka. Před podáním fludeoxyglukosy (18F) matce, která kojí, by mělo být uváženo, zda by vyšetření mohlo být odloženo na přiměřeně dlouhou dobu, dokud matka nepřestane kojit. Jestliže je podání během kojení nevyhnutelné, musí být kojení přerušeno minimálně na 12 hodin a odsáté mléko nesmí být použito. V případě možnosti lze mléko odsát před podáním [18F]FDG-FR. Kromě toho se z důvodů ochrany před zářením doporučuje zamezit blízkému kontaktu matky a dítěte během prvních 12 hodin po aplikaci injekce.
(cs)
|