salt:hasText
| - Interakce
Interakce mezi hormonálními antikoncepčními přípravky a jinými léčivými přípravky může vést ke krvácení z průniku a/nebo k selhání antikoncepčního účinku. Následující interakce jsou popsány v literatuře.
Jaterní metabolizmus: může dojít k interakci s léčivými přípravky, které indukují mikrosomální enzymy, což může mít za důsledek zvýšenou clearance pohlavních hormonů (např. fenytoin, fenobarbital, primidon, karbamazepin, rifampicin, patrně také oxkarbazepin, topiramát, felbamát, ritonavir, griseofulvin a přípravky obsahující třezalku).
Ženy léčené těmito přípravky by měly kromě přípravku NuvaRing dočasně používat navíc i bariérovou metodu nebo zvolit jinou metodu antikoncepce. U přípravků indukujících mikrosomální enzymy by měla bariérová metoda být používána v průběhu současného podávání obou přípravků a ještě 28 dnů po jejich vysazení.
Jestliže současné podávání jiných přípravků pokračuje i po ukončení třítýdenního cyklu přípravku NuvaRing, pak by měl být další kroužek zaveden okamžitě, bez obvyklého týdne bez kroužku.
Bylo hlášeno snížení antikoncepčního účinku při léčbě antibiotiky jako je penicilin a tetracyklin. Mechanizmus účinku nebyl vysvětlen. Ve farmakokinetických interakčních studiích, při perorálním podání amoxicilinu (875 mg dvakrát denně) nebo doxycyklinu (200 mg první den, další dny 100 mg denně) po dobu 10 dní během používání přípravku NuvaRing, nebyla významně ovlivněna farmakokinetika etonogestrelu a EE. Ženy, které jsou léčeny antibiotiky (s výjimkou amoxicilinu a doxycyklinu) by měly používat bariérovou metodu antikoncepce ještě 7 dní po ukončení léčby. Jestliže současné podávání dalších léčivých přípravků pokračuje i po ukončení třítýdenního cyklu přípravku NuvaRing, pak by měl být další kroužek zaveden okamžitě, bez obvyklého týdne bez kroužku.
Na základě farmakokinetických údajů lze říci, že není pravděpodobné, že by vaginálně podaná antimykotika a spermicidní přípravky ovlivnily antikoncepční účinnost a bezpečnost přípravku NuvaRing. Během současného podávání antimykotických globulí je možnost porušení kroužku zvýšena (viz bod 4.4 „Zlomený kroužek“).
Hormonální kontraceptiva mohou zasahovat do metabolizmu jiných přípravků. Proto mohou být jejich plazmatické a tkáňové koncentrace zvýšeny (např. ciklosporin) nebo sníženy (např. lamotrigin).
Pacientka by měla lékaři oznámit, které léky současně dostává, aby byly identifikovány
potenciální interakce.
Laboratorní testy
Užívání antikoncepčních steroidů může ovlivnit výsledky některých laboratorních testů, včetně biochemických parametrů funkcí jater, štítné žlázy, nadledvin a ledvin, plazmatických hladin bílkovinných přenašečů (např. globulinu vázajícího kortikosteroidy a globulinu vázajícího pohlavní hormony), frakcí lipidů/lipoproteinů, parametrů glycidového metabolizmu a parametrů koagulace a fibrinolýzy. Změny zpravidla zůstávají v normálním laboratorním rozmezí.
INTERAKCE S TAMPONY
Farmakokinetické údaje ukazují, že tampony nemají vliv na účinek systémové absorpce hormonů uvolňovaných z přípravku NuvaRing. Vzácně může být přípravek NuvaRing vypuzen při odstraňování tamponu (viz „Co dělat, když byl kroužek po nějakou dobu mimo pochvu“).
(cs)
|